Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. twitter.com/AndrzejDuda2020
Fot. twitter.com/AndrzejDuda2020
Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podpisał nową umowę programową z NSZZ "Solidarność". Szef związku Piotr Duda podkreślił w przemówieniu, że jest to kontynuacja umowy sprzed pięciu lat, z czasów kampanii prezydenckiej.
Andrzej Duda zobowiązał się, że w przypadku wygrania wyborów będzie realizował program wyborczy "Obronimy Polskę Plus", który gwarantuje utrzymanie programów społecznych oraz sprawiedliwy rozwój państwa i opiera się na takich filarach, jak wsparcie dla rodzin, utrzymanie miejsc pracy, solidarność społeczna, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo oraz dialog. Prezydent zadeklarował, że kontynuując działania realizowane od 2015 roku, będzie prowadził politykę rozwoju, która służy społeczeństwu poprzez utrzymanie wsparcia dla rodzin, w tym programów typu "Rodzina 500 Plus" czy 13. emerytura oraz wsparcie dla polskiej gospodarki i promocję patriotyzmu gospodarczego.

Prezydent Andrzej Duda zobowiązał się także do wprowadzenia dodatku solidarnościowego dla tych, którzy utracili pracę w czasie epidemii koronawirusa, wsparcia opieki zdrowia w ramach systemu publicznej służby zdrowia, w tym przez funkcjonowanie Funduszu Medycznego z dodatkowymi środkami na leczenie onkologiczne i chorób rzadkich. Prezydent zapewnił, że będzie walczył z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Zobowiązał się także do integracji i rozwoju usług społecznych, ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, wzmocnienia dialogu społecznego "jako istotnego elementu ustroju gospodarczego państwa opartego na fundamencie społecznej gospodarki rynkowej".

Urzędujący prezydent Andrzej Duda ma także kontynuować reformę systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy oraz przy zachowaniu prawa do emerytury w ustawowo określonym wieku, czyli nie później niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prezydent ma także stać na straży "ochronnej funkcji prawa pracy" oraz ma tworzyć warunki i promować działania na rzecz zawierania układów zbiorowych pracy "jako optymalnego narzędzia kształtowania praw i obowiązków stron stosunku pracy oraz wzajemnych zobowiązań stron układu". Andrzej Duda zobowiązał się także do zwiększenia uprawnień obywateli w ramach mechanizmów demokracji partycypacyjnej.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oświadczył w umowie, że treść programu wyborczego Andrzeja Dudy jest zbieżna z celami programowymi związku, które zawarte są w statucie i dokumentach programowych "Solidarności". Zapewnił, że Komisja Krajowa związku udziela poparcia Andrzejowi Dudzie w wyborach prezydenckich oraz zadeklarował, że zwróci się o poparcie jego kandydatury do członków i sympatyków związku oraz obywateli, którzy mają prawo głosu, "a podzielają wartości solidarności".

Przed pięcioma laty Andrzej Duda jako kandydat na prezydenta zobowiązał się między innymi do realizacji programu opierającego się na czterech filarach - rodzinie, pracy, bezpieczeństwie i dialogu. Zadeklarował, że będzie prowadził politykę zmierzającą do obniżenia wieku emerytalnego i zapewnienia rodzinom wychowującym dzieci dodatkowego wsparcia, a także do tworzenia stabilnych miejsc pracy chroniących pracowników przed ubóstwem oraz wzmocnienia dialogu społecznego.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty