Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jest zgoda unijnych krajów na inicjatywę wspierającą miejsca pracy we Wspólnocie w wysokości 100 miliardów euro.
Chodzi o mechanizm pożyczkowy zaproponowany przez Komisję Europejską w związku z pandemią koronawirusa. Propozycję ostatecznie zaakceptowali ambasadorowe 27 krajów członkowskich.

Program wart 100 miliardów euro to tanie pożyczki na sfinansowanie krajowych systemów utrzymania zatrudnienia w okresie przestojów, czyli ubezpieczenie od bezrobocia. Pieniądze na realizację inicjatywy będą pożyczane przez unijne instytucje na rynkach finansowych pod gwarancje ze strony wszystkich państw członkowskich.

Ten program to jeden z trzech elementów ratunkowego planu gospodarczego o wartości 540 miliardów euro, który unijni ministrowie finansów wstępnie uzgodnili 9 kwietnia, a dwa tygodnie później zielone światło dla dalszych prac dali przywódcy 27 krajów podczas szczytu w formie wideokonferencji. Dwa pozostałe elementy to fundusz pomocy dla eurolandu w wysokości 240 miliardów euro i fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego z niskooprocentowanymi pożyczkami wynoszący około 200 miliardów euro.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty