Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
W Stanach Zjednoczonych dziewiąty dzień protestów po śmierci George’a Floyda. Setki tysięcy osób manifestowały na ulicach amerykańskich miast. W Waszyngtonie znacznie zwiększono liczebność funkcjonariuszy Gwardii Narodowej i sił bezpieczeństwa.
Do protestów doszło wczoraj w kilkudziesięciu miastach. W zdecydowanej większości miały one pokojowy charakter.

W Waszyngtonie tysiące osób demonstrowały pod hasłem "Bez sprawiedliwości nie ma pokoju". Protestujący klękali i kładli się na ulicach. Służby porządkowe dały pokaz siły. Na skrzyżowaniach rozlokowano pojazdy wojskowe, blokując niektóre ulice wokół Białego Domu. W centrum miasta pojawiły się liczne jednostki Gwardii Narodowej, policji oraz służb federalnych. Niektórzy protestujący wzywali funkcjonariuszy, by opuścili swoje stanowiska. Ustawieni w kordonach żołnierze i policjanci nie reagowali. W stolicy USA było na tyle spokojnie, że władze miasta przesunęły godzinę policyjną z 19:00 na 23:00.

Sekretarz obrony Mark Esper sprzeciwił się publicznie użyciu żołnierzy służby czynnej do zaprowadzania porządku. Jednak po wizycie w Białym Domu cofnął swoją wcześniejsza decyzję o rozpoczęciu wycofywania jednostek wojskowych z Waszyngtonu.

Były sekretarz obrony w rządzie Donalda Trumpa, generał James Mattis, ostro skrytykował wykorzystanie wojska do tłumienia protestów. Generał zarzucił prezydentowi, że nawet nie próbuje jednoczyć Amerykanów, tylko pogłębia podziały. "To są konsekwencje trzech lat bez dojrzałego przywództwa" - stwierdził były szef Pentagonu. Prezydent Donald Trump odpowiedział na krytykę ze strony byłego szefa Pentagonu, nazywając go najbardziej przereklamowanym generałem na świecie.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty