Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: wikipedia.org/wiki/%C5%9Amier%C4%87_George%E2%80%99a_Floyda
źródło: wikipedia.org/wiki/%C5%9Amier%C4%87_George%E2%80%99a_Floyda
W Houston w Teksasie odbył się pogrzeb George’a Floyda, który zmarł podczas aresztowania przez policję w Minneapolis. Wywołało to w Stanach Zjednoczonych dwutygodniowe protesty.
Około 500 osób zgromadziło się w protestanckim kościele "Fountain of Praise" w Houston, by pożegnać George’a Floyda. Wśród uczestników prywatnej ceremonii byli działacze afroamerykańscy, politycy i rodzina zmarłego. "Każdy będzie go pamiętać. On zmieni świat" - mówił brat zabitego Rodney.

Kondolencje w nagraniu wideo przekazał kandydat Demokratów na prezydenta Joe Biden, który zwrócił się bezpośrednio do sześcioletniej córki George’a Floyda: "Wiem, że zadajesz sobie pytania, których żadne dziecko nie powinno sobie zadawać, pytania, które czarnoskóre dzieci zadają sobie od pokoleń - dlaczego, dlaczego mój tata odszedł?" - mówił Joe Biden. Uczestnicy uroczystości pogrzebowej wyrażali nadzieję, że śmierć 46-letniego Afroamerykanina przyniesie zmiany w kwestiach rasowych w Stanach Zjednoczonych. Po ceremonii trumna z ciałem George'a Floyda została przewieziona na cmentarz pod Houston, gdzie spoczął obok swojej matki, którą wołał tuż przed śmiercią.

George Floyd zmarł 25 maja podczas aresztowania przez czterech białych policjantów w Minneapolis, po tym jak jeden z nich klęczał na jego szyi przez ponad 8 minut. Słowa George'a Floyda „Nie mogę oddychać” stały się hasłem trwających dwa tygodnie burzliwych demonstracji w całych Stanach Zjednoczonych.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty