Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Nowy Jork. Fot. pixabay.com / csr_ch (CC0 domena publiczna)
Nowy Jork. Fot. pixabay.com / csr_ch (CC0 domena publiczna)
W Stanach Zjednoczonych 12 dni trwały społeczne protesty, po tym jak podczas brutalnego zatrzymania przez policję w Minneapolis zmarł 46-letni czarnoskóry George Floyd.
Tym razem, w przeciwieństwie do tego czego byliśmy świadkami w zeszłym tygodniu, demonstracje miały przede wszystkim pokojowy charakter. Odbywały się we wszystkich najważniejszych amerykańskich miastach.

Pomimo godziny policyjnej na ulicach Nowego Jorku było ponad 20 tysięcy osób. Protest był jednak spokojny i pokojowy, wiec funkcjonariusze ograniczyli się tylko do pilnowania porządku. Podobnie było w Los Angeles, Filadelfii czy Waszyngtonie. Tylko ze Seattle przychodziły doniesienia, że policja wobec protestujących musiała użyć gazu łzawiącego.

Biały Dom poinformował, że na ulicach amerykańskich miast jest 10 tysięcy mocno uzbrojonych żołnierzy, którzy będą interweniować gdyby znowu dochodziło do plądrowania i grabieży. Protesty odbywały się pod hasłem "Stop rasizmowi i brutalności policji’".

Gregg Popovich jeden z najsłynniejszych trenerów w historii ligi NBA opublikował w mediach społecznościowych bardzo emocjonalne wystąpienie, szeroko w mediach komentowane. Podkreślił, że jako biały człowiek czuje się niesprawiedliwościami społecznymi zażenowany. - To my musimy patrzyć władzy na ręce i w przypadku rasizmu stawać rządzącym opór bez względu na konsekwencje. Nasz kraj ma kłopoty wynikające z koloru skóry - podkreślał legendarny trener San Antonio Spurs.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty