Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Harbin - miasto w Mandżurii, stolica chińskiej prowincji Heilongjiang. źródło: wikipedia.org/wiki/Harbin
Harbin - miasto w Mandżurii, stolica chińskiej prowincji Heilongjiang. źródło: wikipedia.org/wiki/Harbin
PKB chińskiej gospodarki w drugim kwartale wzrosło o 3,2%. To wzrost większy od prognozowanego. W pierwszym kwartale ze względu na pandemię PKB Chin skurczyło się o 6,8%, co było pierwszym spadkiem od prawie trzech dekad.
Wcześniej analitycy pytani przez dziennikarzy agencji Reutera prognozowali 2,5% wzrostu chińskiego PKB w drugim kwartale tego roku. Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne podało, że PKB Chin w minionych trzech miesiącach wzrosło o 3,2%.

W ujęciu półrocznym chińska gospodarka skurczyła się o 1,6% i powoli odrabia straty. Produkcja przemysłowa Chin w czerwcu wzrosła o 4,4%. To trzeci miesiąc wzrostu wskaźnika, co - zdaniem ekspertów - jest pozytywnym sygnałem dla rozwoju gospodarki Chin po koronawirusie.

Nie zadowalają dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku obniżyła się o 1,8%. W związku z pandemią Chińczycy mniej chętnie niż zazwyczaj wydają pieniądze. O ponad 3% w pierwszej połowie tego roku zmniejszyły się tez inwestycje w dobra trwałe.
Relacja Tomasza Sajewicza

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty