Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Stolica Danii - Kopenhaga. źródło: https://pixabay.com/pl/kopenhaga-dania-architektura-3654991/domena publiczna
Stolica Danii - Kopenhaga. źródło: https://pixabay.com/pl/kopenhaga-dania-architektura-3654991/domena publiczna
Dania zaprzestaje poszukiwań złóż ropy i gazu na Morzu Północnym. Tamtejszy parlament zdecydował o niewydawaniu nowych licencji na prowadzenie takiej działalności.
Od 2050 roku zakończy się również wydobywanie ropy i gazu ze złóż na Morzu Północnym.

Duński minister klimatu Dan Jørgensen powiedział po zakończeniu głosowania, że zawarto szerokie, historyczne porozumienie dotyczące przyszłości Morza Północnego, które jest zgodne z celami duńskiej polityki klimatycznej. Rząd premier Mette Frederiksen zobowiązał się wcześniej do zaprzestania wydobycia paliw kopalnych do 2050 roku.

Nowe odwierty na Morzu Północnym wciąż mogą być prowadzone, pod warunkiem, że są połączone z aktywnym już obszarem wierceń.

Dania posiada obecnie ponad 30 pól naftowych i gazowych na Morzu Północnym. Wszystkie znajdują się w dużej odległości od duńskiego wybrzeża.

Od 1972 roku Dania na wydobyciu gazu i ropy zarobiła 541 miliardów dolarów. Z powodu spadku cen ropy, w ostatnich latach przychody z tego tytułu zmniejszyły się gwałtownie.

Według danych Duńskiej Agencji Energii, w 2019 roku Duńczycy wydobyli około 30,8 mln baryłek ropy naftowej i nieco ponad 3 miliardy metrów sześciennych gazu.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty