Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Tragedii w Manchesterze dało się uniknąć, albo przynajmniej zmniejszyć jej skalę - to wniosek z raportu dotyczącego ataku islamisty podczas koncertu Ariany Grande sprzed czterech lat. Szef dochodzenia sędzia John Saunders przedstawił pierwszą z trzech części dokumentu.
W zamachu z maja 2017 roku zginęły 22 osoby, w tym dzieci. Setki zostały ranne. Sir John Saunders przyznaje, że gdyby doszło do konfrontacji, Salman Abedi mógł i tak zdetonować ładunek, ale bilans byłby wtedy prawdopodobnie mniej tragiczny. Dlaczego tak się nie stało?

Według raportu lista jest długa. Obsługa - słabo przeszkolona, źle przeprowadzona kontrola bezpieczeństwa tuż przed końcem koncertu, w holu, w którym islamista zdetonował bombę, nie było policjantów, mimo, że powinni go patrolować. Na kilka minut przed atakiem zaniepokojony ojciec, czekający by odwieźć dziecko po koncercie, zauważył dziwnie zachowującego się Salmana Abediego. Mężczyzna był ubrany na czarno, starał się nie rzucać w oczy, miał duży plecak. Christopher Wood ostrzegł ochronę i obsługę. Został jednak zignorowany.

Wszystko to stało się pomimo faktu, że - jak podkreśla raport - w kraju już wtedy istniało poważne zagrożenie atakiem, a nieco wcześniej świat patrzył w przerażeniu na zamach islamistów na paryski Bataclan.

- Były poważne uchybienia ze strony firm mających zapewnić bezpieczeństwo, a także ze strony niektórych konkretnych osób - podkreślił sir Saunders.

- Ostatnie miesiące były dla rodzin trudne, ale teraz zrobiliśmy krok ku temu, by coś zmienić - mówiła po werdykcie Figen Hett, która straciła w zamachu syna.

Teraz walczy o zmianę przepisów. Tzw. prawo Martina miałoby sprawić, że przed każdą imprezą masową organizator będzie musiał przygotować salę czy stadion: spełnić minimalne kryteria obniżające ryzyko ataku. W raporcie czytamy, że to dobry pomysł, a brytyjski rząd wstępnie zasygnalizował, że popiera tę ideę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty