Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Dwaj niemieccy żołnierze, lipiec 1941 roku. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_Niemiec_na_ZSRR.
Dwaj niemieccy żołnierze, lipiec 1941 roku. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_Niemiec_na_ZSRR.
80 lat temu na froncie ciągnącym się od Kłajpedy po Morze Czarne rozpoczęła się największa inwazja w historii wojen.
III Rzesza wraz ze swoimi sojusznikami zaatakowała Związek Radziecki - był to moment przełomowy w historii II wojny światowej.

Niemcy przygotowywali atak już od lata 1940 roku, plan inwazji został opracowany w grudniu tego roku. Pierwotnie uderzenie miało nastąpić miesiąc wcześniej, jednak ze względu na wojnę z Jugosławią Niemcy zdecydowali się na atak w czerwcu. Tym samym powtórzyli manewr Napoleona, który wyruszył na Moskwę 24 czerwca 1812 roku.

Jak mówi historyk doktor Szymon Niedziela, Rosjanie zastosowali podobną taktykę jak w przypadku walk z Francuzami.

"Aż chce się powiedzieć, że Stalin powtarzał manewr generała Kutuzowa. Wciągnąć wroga jak najgłębiej, aby został tu na zimę" - wyjaśnił historyk.

Józef Stalin ignorował doniesienia swoich agentów, mówiące o Rzeszy, szykującej się do ataku. Dezerterzy, którzy przekraczali granicę z ZSRR i donosili o przygotowaniach do inwazji, byli z jego rozkazu rozstrzeliwani.

Jak podkreśla historyk, dyktator nie wierzył, że Niemcy będą gotowe do inwazji przed ZSRR, oraz że zaatakują jako pierwsi.

"Stalin dostawał dokładne informacje, jednak w nie nie wierzył. Był przekonany o tym, że Berlin go nie zawiedzie, że Hitler go nie zdradzi" - powiedział Szymon Niedziela.

Atak nastąpił o 3 w nocy. Na ZSRR uderzyły 4 miliony żołnierzy, ponad 3 tysiące czołgów i ponad 4 tysiące samolotów. ZSRR dysponowało w zachodnich okręgach podobną liczbą żołnierzy, mieli jednak zdecydowanie więcej czołgów, w tym nowoczesne t-34 oraz KV-1, oraz samolotów.

W pierwszych tygodniach inwazji Armia Czerwona zdawała się jednak być z rozsypce. Bywały dni, gdy niemieckie czołgi wdzierały się nawet 80 kilometrów za linię frontu.

Sytuacja zmieniła się zimą, gdy do wojny włączyły się Stany Zjednoczone.

"Tylko te dwa czynniki zadecydowały o pokonaniu Niemców. Armia Czerwona i amerykańska gospodarka" - powiedział historyk.

Niemiecką ofensywę udało się Sowietom zatrzymać dopiero na przedpolach Moskwy i Leningradu. Decydujący cios Armia Czerwona zadała jednak Niemcom w kolejnym roku pod Stalingradem oraz latem 1943 roku pod Kurskiem.
Relacja Przemysława Lisa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty