Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm, fot. Konrad Nowak (Archiwum PR Szczecin)
Sejm, fot. Konrad Nowak (Archiwum PR Szczecin)
W czwartek drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie mają, między innymi przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy antykorupcyjnej, czyli nowelizacji Kodeksu Karnego.
Przygotowali go posłowie Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Jego celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. W myśl propozycji, osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych, a sąd będzie musiał orzec wobec nich zakaz zajmowania "wszelkich lub określonych stanowisk" w spółkach, w których Skarb Państwa ma co najmniej 10 procent udziałów. Projekt zakazuje też łączenia pracy w spółkach skarbu państwa z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Sejm ma też kontynuować prace nad zmianami w Regulaminie izby zmierzające do tego, że posiedzenia komisji i podkomisji będą zwoływać ich przewodniczący, a nie marszałek Sejmu. W związku z pandemią COVID-19 marszałek zwoływała posiedzenia komisji, podkomisji i zespołów parlamentarnych, na wniosek ich przewodniczących. Zmiany w Regulaminie Sejmu dostosowujące pracę posłów w sytuacjach nadzwyczajnych wprowadzono pod koniec marca 2020 roku.

Odbędzie się też pierwsze czytanie przygotowane przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zakłada on, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotnisk użytku publicznego, w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.

Sejm ma też wysłuchać informacji bieżącej na temat działań podejmowanych przez ministra rodziny i polityki społecznej w zakresie polityki demograficznej zmierzających do poprawy dzietności w Polsce. Wnieśli o to posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Izba ma też wysłuchać sprawozdania z ubiegłorocznej działalności Instytutu Pamięci Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Na 17.45 zaplanowano blok głosowań. Posłowie zadecydują między innymi o losach poprawek Senatu do nowelizacji ustaw: o kołach gospodyń wiejskich, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o systemie oświaty i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Relacja Małgorzaty Naukowicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty