Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Zaatakowane wieżowce World Trade Center. Fot. wikimedia.org/UpstateNYer
Zaatakowane wieżowce World Trade Center. Fot. wikimedia.org/UpstateNYer
Nowy Jork przygotowuje się do uroczystości związanych z 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center.
W sobotę miną dwie dekady od czasu, gdy porwane przez Al Kaidę samoloty wbiły się w wieże najwyższych budynków w mieście. Po 20 latach wspomnienia świadków tamtych wydarzeń zebrał w swojej książce amerykański dziennikarz i historyk Garrett Graff.

"Jedyny samolot na niebie” to historia 11 września 2001 roku, opowiedziana przez ocalonych z World Trade Center, dziennikarzy, pracowników kontroli lotów oraz ówczesnych polityków.

Autor książki Garrett Graff mówi, że to także świadectwo tego, jak bezbronna była tego dnia Ameryka.

- Gdy rozbił się pierwszy samolot, wszyscy zaraz wrócili do swoich obowiązków. Prezydent USA pojechał do szkoły podstawowej na Florydzie, żeby czytać dzieciom książki. Dopiero po drugim samolocie o 9.03 zdaliśmy sobie sprawę, że jest to atak terrorystyczny wymierzony w Amerykę - powiedział autor.

Garret Graff podkreśla też, że historia 11 września jest historią drobnych decyzji, które zaważyły o życiu lub śmierci wielu ludzi.

Szef kuchni z restauracji Windows on the World, która znajdowała się na samej górze północnej wieży, po drodze do pracy wszedł na chwilę do optyka w lobby budynku, by kupić sobie nowe okulary. Gdyby tego nie zrobił, to pewnie wsiadłby do windy, pojechał na górę do restauracji i zginął wraz z dziesiątkami swoich kolegów. Ale tego poranka kupił nowe okulary i przeżył. A 70 jego kolegów zginęło - mówi Graff.

Książka “Jedyny samolot na niebie” ukazała się nakładem wydawnictwa SQN. 11 września 2001 roku w zamachach w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Pensylwanii, gdzie spadł ostatni porwany przez Al Kaidę samolot, zginęło niemal 3 tysiące osób.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty