Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Partia Zielonych zatwierdziła umowę koalicyjną z SPD i FDP. Tym samym usunięto ostatnią formalną przeszkodę na drodze ku utworzeniu rządu Olafa Scholza.
Socjaldemokrata przejmie oficjalnie tekę kanclerza z rąk Angeli Merkel po środowym posiedzeniu Bundestagu.

Za podpisaniem się pod umową koalicyjną zagłosowało około 86 procent członków Zielonych. Wcześniej podobny plebiscyt przeprowadzili partnerzy koalicyjni z SPD i FDP. W nowym rządzie desygnowanego kanclerza Olafa Scholza politycy Zielonych obejmą w sumie pięć ministerstw.

"Superministerstwem" gospodarki i ochrony klimatu pokieruje współprzewodniczący Zielonych, Robert Habeck, który w środę odbierze także tekę wicekanclerza. 52-letni polityk należy do gorących wyznawców unijnego projektu klimatycznego "Fit for 55", zawierającego główne dźwignie dekarbonizacji w Europie.

"Polityka gospodarcza Zielonych raczej nie zatrzyma galopującej inflacji. A jeśli będą forsować projekty socjalne równie intensywnie, jak na szczeblach lokalnych, to podwyższeniu podatków nie zapobiegną nawet liberałowie z FDP" - tłumaczy jeden z czołowych niemieckich ekonomistów, Hans-Werner Sinn.

Szefową niemieckiego MSZ będzie 40-letnia liderka Zielonych, Annalena Baerbock. Jej ugrupowaniu przypadły też ministerstwa środowiska, rolnictwa i rodziny.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty