Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Biały Dom. Fot. pixabay.com / ID 12019 (CC0 domena publiczna)
Biały Dom. Fot. pixabay.com / ID 12019 (CC0 domena publiczna)
Zakończyła się wideokonferencja prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina - informuje Biały Dom. Przywódcy USA i Rosji rozmawiali przez dwie godziny, przede wszystkim o Ukrainie.
Podczas wideorozmowy z prezydentem Rosji amerykański prezydent Joe Biden wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu działań Moskwy wokół Ukrainy. Prezydent USA powiedział Władimirowi Putinowi, że "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odpowiedzą dotkliwymi ekonomicznymi i innego rodzaju sankcjami w przypadku militarnej eskalacji"- poinformował Biały Dom.

Joe Biden wyraził też wsparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, a także wezwał do deeskalacji napięcia i do powrotu do działań dyplomatycznych.

Ponadto - jak informuje Biały Dom w komunikacie - Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali online o rosyjsko-amerykańskim dialogu w sprawie strategicznej stabilności na świecie, sprawach cyberbezpieczeństwa oraz o innych regionalnych problemach m.in. o Iranie.

Amerykańskie media na bieżąco komentują obecnie spotkanie obu przywódców. Stacja CNN podkreśla, że rozmowa był specjalnie szyfrowana tak, aby nikt postronny nie mógł uzyskać do niej dostępu. To było priorytetowe spotkanie dla dwóch przywódców w obliczu eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą. Stacja dodaje, że ostatnie odkrycia amerykańskiego wywiadu szacują, że Moskwa może rozpocząć ofensywę wojskową na Ukrainie w ciągu kilku miesięcy, ponieważ w tym czasie zgromadzi do 175 000 żołnierzy wzdłuż granicy.

Telewizja Fox News zaznacza z kolei, że Joe Biden wciąż ma argumenty, aby wpłynąć na to, że nie dojdzie do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. New York Times pisze, że nie jest jasne, czy takie ostrzeżenia USA płynące z ust prezydenta Bidena, odstraszą Władimira Putina, który przetrwał lata zachodnich sankcji za wcześniejsze akty agresji, w tym aneksję w 2014 roku ukraińskiego Półwyspu Krymskiego i jego wieloletnie poparcie dla prorosyjskiego powstania separatystycznego na wschodzie Ukrainy.

Washington Post pisze z kolei, że anonimowy urzędnik Departamentu Stanu planuje przekazać senatorom, że Biały Dom będzie współpracować z sojusznikami w celu nałożenia „poważnych konsekwencji” na Moskwę, w przypadku inwazji na Ukrainę, w tym „środków ekonomicznych o dużym wpływie”, których USA odmówiły zastosowania w przeszłości przeciwko Rosji.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty