Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Źródło: www.pixabay.com/photo-1497279 (domena publiczna)
Źródło: www.pixabay.com/photo-1497279 (domena publiczna)
Dziś jest oczekiwana zgoda na dziewiąty pakiet Unii Europejskiej wobec Rosji. Propozycjami Komisji mają się po południu ponownie zająć ambasadorowie krajów członkowskich.
Pakiet składa się z dwóch części. Jedna to tak zwana czarna lista osób, które będą miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki, a także firm oraz instytucji, których aktywa zostaną zamrożone. Druga to kolejne restrykcje gospodarcze.

Na czarną listę zostało wpisanych około dwustu osób, firm i instytucji. "Między innymi zaangażowanych w ohydny proceder porywania i wywożenia ukraińskich dzieci" - mówił wczoraj ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś, potwierdzając tym samym nieoficjalne doniesienia brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, która informowała o tym jako pierwsza. Są też osoby zaangażowane w kradzież ukraińskiego zboża, rosyjskie media - tuby propagandowe Kremla, a także ministrowie, wojskowi, sędziowie, gubernatorzy i partie polityczne. Na listę zostały wpisane również kolejne firmy zbrojeniowe.

Jeśli chodzi o sankcje gospodarcze, to "proponujemy zakazanie bezpośredniego eksportu dronów do Rosji, a także do jakiegokolwiek kraju trzeciego takiego jak Iran, który może dostarczać drony do Rosji" - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wprowadzony ma być też między innymi zakaz inwestycji w rosyjski przemysł wydobywczy. Ograniczenia eksportowe mają objąć kolejne produkty podwójnego zastosowania - cywilnego i wojskowego, które mogłyby zostać wykorzystane przez rosyjską armię. Chodzi o substancje chemiczne, komponenty elektroniczne czy komputerowe. Sankcje mają uderzyć także w kolejne cztery rosyjskie banki.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty