Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Władimir Putin. źródło: https://pixabay.com/pl/2847423/DimitroSevastopol/CC0 - domena publiczna
Władimir Putin. źródło: https://pixabay.com/pl/2847423/DimitroSevastopol/CC0 - domena publiczna
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję na Ukrainie.
Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Uznano, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za proceder bezpośrednio lub pośrednio z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje.

Dlatego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.
Kijów wita z zadowoleniem wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazu aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję na Ukrainie. Prokurator Generalny Ukrainy, Andrij Kostin oświadczył, że jest to "krok historyczny dla Ukrainy i dla całego międzynarodowego systemu prawnego".
Andrij Jermak, szef biura ukraińskiego prezydenta, oświadczył, że "to dopiero początek".

"Nakaz aresztowania moskiewskiego dyktatora to nic innego jak wymazanie Putina z historii" - napisał na Twitterze sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. "Ścieżka przestępcy jest logiczna i przewidywalna. Gwarantem dostarczenia podejrzanego na ławę oskarżonych są Siły Obronne Ukrainy" - dodał.

Rosja w szoku po ogłoszeniu wniosku Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej - Biełowej.

W odpowiedzi rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Marija Zacharowa oświadczyła, że Rosja nie uznaje jurysdykcji haskiego Trybunału. Podobnie odniósł się do tej kwestii rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wcześniej o możliwości wydania nakazu aresztowania Władimira Putina i postawieniu prezydenta przed sądem za zbrodnie wojenne mówił Polskiemu Radiu prawnik Tomasz Lachowski specjalizujący się w prawie międzynarodowym.

- Kluczem jest w tej sprawie to, żeby Putin realnie trafił na ławę oskarżonych, chociaż nie będzie to proste - stwierdził Tomasz Lachowski.

W ocenie części niezależnych prawników, decyzja haskiego trybunału jest ważnym sygnałem dla rosyjskich elit, że każdego zbrodniarza dosięgnie kara.

- Polska z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunał Karny w Hadze - powiedział zastępca koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Według oficjalnych, udokumentowanych przez Ukrainę danych Rosjanie wywieźli z Ukrainy 16 tysięcy 226 dzieci. Na Ukrainę wróciło dotychczas 308. Nieoficjalne dane mogą być o wiele wyższe i sięgać setek tysięcy porwanych i wywiezionych do Rosji ukraińskich nieletnich.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty