Podkarpacki inspektor sanitarny Adam Sidor poinformował, że w 4 z 9 zbadanych próbek ciepłej i zimnej wody z Rzeszowa i okolic, potwierdzono bakterii legionella.
Próbki zostały pobrane 18 sierpnia, dzień po tym, jak zgłoszono pierwsze zakażenia.
Adam Sidor podkreślił, że 8 próbek było wody ciepłej, a 1 zimnej z miejsca mieszkania osoby zakażonej. - Z ośmiu próbek, cztery próbki były zanieczyszczone bakteriami legionella na poziomie określanym jako wysoki. To taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia się już poprzez używanie prysznica. Jedna próbka na poziomie średnim. W jednej potwierdzono jednostki tworzące kolonie - powiedział Sidor.
Od pojawienia się legionelli na Podkarpaciu hospitalizowano 144 osoby. 11 osób zmarło. W czasie weekendu przeprowadzono w Rzeszowie dezynfekcję i płukanie sieci.
Adam Sidor podkreślił, że 8 próbek było wody ciepłej, a 1 zimnej z miejsca mieszkania osoby zakażonej. - Z ośmiu próbek, cztery próbki były zanieczyszczone bakteriami legionella na poziomie określanym jako wysoki. To taki poziom, gdzie istnieje ryzyko zakażenia się już poprzez używanie prysznica. Jedna próbka na poziomie średnim. W jednej potwierdzono jednostki tworzące kolonie - powiedział Sidor.
Od pojawienia się legionelli na Podkarpaciu hospitalizowano 144 osoby. 11 osób zmarło. W czasie weekendu przeprowadzono w Rzeszowie dezynfekcję i płukanie sieci.

Radio Szczecin
