To było pierwsze wodowanie tak dużego statku w polskiej stoczni od dziesięcioleci - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
W Gdańskiej Stoczni Remontowej zwodowano kadłub pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
- Do tej pory nie budowano w polskich stoczniach generalnie statków kompletnych tej klasy. Już nie mówiąc o nowinkach technicznych, które są realizowane, bo to jest dual fuel. Najnowocześniejszy statek, jeśli chodzi o emisyjność, już nie mówiąc o konstrukcji. Wszystko co możliwe, jeśli chodzi o nowatorstwo w budownictwie okrętowym, zostało zastosowane - mówił Gróbarczyk.
Prom będzie w całości wykończony w Gdańskiej Stoczni Remontowej.
- No i ona będzie po prostu kompletna. Nie tylko kadłuby i wysyłane do stoczni przykładowo niemieckich czy norweskich, ale zrealizowany właśnie kompletnie w polskiej stoczni - mówił Gróbarczyk.
Prom ma 195 metrów długości i ponad 32 m szerokości. Ma zostać oddany armatorowi w 2025 roku. Będzie pływał na linii ze Świnoujścia do Szwecji. Prom był budowany w ramach programu Batory.
- Do tej pory nie budowano w polskich stoczniach generalnie statków kompletnych tej klasy. Już nie mówiąc o nowinkach technicznych, które są realizowane, bo to jest dual fuel. Najnowocześniejszy statek, jeśli chodzi o emisyjność, już nie mówiąc o konstrukcji. Wszystko co możliwe, jeśli chodzi o nowatorstwo w budownictwie okrętowym, zostało zastosowane - mówił Gróbarczyk.
Prom będzie w całości wykończony w Gdańskiej Stoczni Remontowej.
- No i ona będzie po prostu kompletna. Nie tylko kadłuby i wysyłane do stoczni przykładowo niemieckich czy norweskich, ale zrealizowany właśnie kompletnie w polskiej stoczni - mówił Gróbarczyk.
Prom ma 195 metrów długości i ponad 32 m szerokości. Ma zostać oddany armatorowi w 2025 roku. Będzie pływał na linii ze Świnoujścia do Szwecji. Prom był budowany w ramach programu Batory.
Wodowanie Promu NB101 dokonało się dziś w #Gdańsk wielkie brawa 👏 dla osób zaangażowanych w ten projekt! ⚓️
— Marek Gróbarczyk (@marekgrobarczyk) October 31, 2023
Polska stocznia, polski prom 🇵🇱 pic.twitter.com/TxyBBDRTK6

Radio Szczecin
