Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. pixabay.com / cosmix
Fot. pixabay.com / cosmix
Za rekordową kwotę prawie dwóch milionów euro sprzedano na aukcji kapelusz należący do Napoleona Bonaparte.
Kwota pobiła poprzedni rekord kapelusza napoleońskiego, który w 2014 roku sprzedano za milion 884 tysięcy euro.

Kapelusz, znany jako „bikorn” jest w charakterystycznych kolorach. Czarny z niebiesko-biało-czerwonymi insygniami flagi francuskiej. „Przyciąga kolekcjonerów z całego świata” - powiedział ekspert domu aukcyjnego Jean-Pierre Osenat

Ostatnim właścicielem kapelusza był zmarły w zeszłym roku biznesmen Jean-Louis Noisiez. Ostateczna cena była ponad dwukrotnie wyższa od szacowanej kwoty 800 tysięcy euro.

Uważa się, że Napoleon miał w sumie około 120 takich kapeluszy, z których większość zaginęła. Według domu aukcyjnego Napoleon nosił ten konkretny kapelusz w połowie swojej kadencji jako cesarza, czyli od 1808 do 1815 roku.

W przeciwieństwie do większości ludzi tamtych czasów, nosił kapelusz przesunięty na bok. Nadawało mu to określony wygląd, łatwo rozpoznawalny przez jego żołnierzy w bitwie. „Kapelusz sam w sobie przedstawiał wizerunek cesarza” - przekazał dom aukcyjny. Dom aukcyjny odmówił podania danych ostatecznego nabywcy kapelusza.

Niedzielna aukcja kapelusza odbyła się tuż przed światową premierą filmu biograficznego o Napoleonie. Film Ridleya Scotta wejdzie do kin w Polsce 24 listopada. Główną rolę zagrał znany z „Jokera” Joaquin Phoenix.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty