Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / Alexandra_Koch (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexandra_Koch (CC0 domena publiczna)
Rosjanie deportują z terenów okupowanych nieprawomyślnych Ukraińców. Przyznały się do tego rosyjskie władze. Proceder potwierdzają Polskiemu Radiu uchodźcy z terenów okupowanych przez Rosję.
Do deportacji Ukraińców przyznał się w jednym z wywiadów okupacyjny gubernator obwodu zaporoskiego Jewgienij Balicki. Powiedział, że przymusowemu wysiedleniu podlegają osoby niepopierające „specjalnej wojskowej operacji”. Tak w terminologii rosyjskiej nazywana jest agresja Rosji na Ukrainę. Przedstawiciel marionetkowych władz podkreślił, że deportacja stosowana jest także wobec obrażających rosyjską flagę, hymn i prezydenta. Jak dodał, wiele rodzin spotkały już takie represje.

Proceder deportacji do Rosji potwierdził korespondentowi Polskiego Radia uchodźca z obwodu chersońskiego Jurij.

Uciekł z okupowanego obwodu na terytoria kontrolowane przez Ukrainę. W rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnił, że jeśli Rosjanie dopatrzą się u kogoś nieprawomyślnej działalności, to taką osobę czeka albo areszt, albo deportacja, ale nie na Ukrainę.

W zeszłym roku Władimir Putin wydał decyzję, zgodnie z którą z terenów okupowanych deportacji podlegać mają także osoby odmawiające przyjęcia rosyjskiego paszportu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty