Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Stany Zjednoczone wciąż walczą z inflacją, choć jest ona zdecydowanie niższa niż w zeszłym roku.
Ostatnie dane wskazują jednak, że Bank Centralny wstrzymywać się będzie z falową obniżką stóp procentowych, które są najwyższe od 2001 roku. Dane z amerykańskiej gospodarki bardzo mocno oddziaływają na światową ekonomię, w tym kursy walut i notowania na giełdach.

Ceny konsumpcyjne w Stanach Zjednoczonych wzrosły w kwietniu o 3,4 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, nieznacznie spowalniając w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wzrost cen znacznie spowolnił, począwszy od maksymalnego poziomu około 9 procent, ale inflacja w dalszym ciągu jest o ponad punkt procentowy wyższa od docelowej stopy Rezerwy Federalnej, wynoszącej 2 procent.

70 procent miesięcznego wzrostu cen konsumpcyjnych wynika ze wzrostu cen benzyny i mieszkań. Natomiast ceny żywności rosły w znacznie wolniejszym tempie niż ogólna inflacja, co stanowi jasny punkt w raporcie. Wartość niektórych artykułów w sklepach spożywczych spadły w kwietniu w porównaniu z rokiem ubiegłym, między innymi chleba, drobiu i jajek.

Przemawiając na konferencji finansowej w Amsterdamie, prezes Banku Centralnego Jerome Powell powiedział, że inflacja pozostaje wyższa niż oczekiwano, co wywiera presję na Bank Centralny, aby pozostawił wysokie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, najwyższym od ponad dwóch dekad.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty