Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Były dyrektor jednego z departamentów Najwyższej Izby Kontroli, Marek Bieńkowski, złoży dziś zeznania przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa.
Początek posiedzenia z jego udziałem zaplanowano na godzinę 10.00.

Marek Bieńkowski do czerwca 2020 roku pełnił funkcję dyrektora departamentu porządku i bezpieczeństwa. W Najwyższej Izbie Kontroli był współautorem raportu o nieprawidłowościach w gospodarowaniu Funduszem Sprawiedliwości w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy. Jak ustaliła dotychczas komisja śledcza, to właśnie z tego funduszu pochodziło 25 milionów złotych, dzięki którym Centralne Biuro Antykorupcyjne zakupiło oprogramowanie do inwigilacji o nazwie Pegasus. Jednak w ocenie większości jej członków i ekspertów, taka transakcja była niezgodna z prawem, ponieważ działalność CBA nie może być finansowana z funduszy celowych, tylko z budżetu państwa.

Kwestia legalności zakupu Pegasusa i jego sfinansowania to jeden z wątków afery, badany przez komisję. Ostatnim świadkiem w tym wątku, wezwanym przed komisję, będzie były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Termin posiedzenia z jego udziałem wyznaczono na 1 lipca. W pozostałych wątkach komisja zamierza przesłuchać jeszcze co najmniej kilkunastu świadków.

Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość oraz celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania między innymi przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015 - 2023.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty