Przedstawienie zalet sztucznej inteligencji - to jeden z celów trwającego w Paryżu szczytu poświęconego tej technologii. W wydarzeniu uczestniczy ponad 1,5 tysiąca przedsiębiorców, ekspertów i światowych przywódców.
Zamierzają zachęcić, szczególnie Europejczyków, do szerszego wprowadzania AI. Pokazują, że sztuczną inteligencję można wykorzystać w takich dziedzinach jak rozwój, opieka zdrowotna, kultura i ekologia. Właśnie takie tematy najczęściej pojawiają się na stoiskach francuskich start-upów ustawionych w hali Grand Palais.
- Opanowanie tej technologii jest ważne, by móc w pełni z niej korzystać w takich obszarach jak na przykład ochrona środowiska - mówi Régis Lavis, szef projektu „AI for Good” we francuskiej filii Microsoftu, która wykorzystała sztuczną inteligencję, by wesprzeć ratowanie przyrody w Amazonii.
- Projekt umożliwia analizowanie nagrań audio i wideo zarejestrowanych przez kamery w lesie. Dzięki temu algorytmy sztucznej inteligencji wykrywają obecność zwierząt, analizując śpiewy i odgłosy różnych gatunków. Badamy też zdjęcia satelitarne, dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko wykryć nielegalne wycinki drzew - tłumaczy.
Sztuczna inteligencja odsłania też tajemnice dzieł sztuki w muzeach.
- Bierzesz telefon, robisz zdjęcie obrazu i zadajesz pytanie, żeby poznać więcej szczegółów, na przykład na temat jakieś postaci na dalszym planie - mówi Marion Carré ze startu-upu Ask Mona.
Edycja tekstu: Jacek Rujna