Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press]
fot. [Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press]
Kilka tygodni temu ukazała się najnowsza książka poetycka znakomitego tekściarza i poety Michała Zabłockiego. 33 wiersze z tomu "Janowska" są poświęcone w całości matce autora - Alinie Janowskiej. Wybitna i popularna aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, odeszła po długiej chorobie, 13 listopada 2017 roku, w wieku 94 lat.
"Alina zawsze mówiła "zróbmy coś razem", jedźmy w trasę, napiszmy coś – opowiadał Michał Zabłocki w wywiadzie udzielonym Katarzynie Kachel. – I tak sobie pomyślałem, że to może być nasz wspólny projekt. Nieco inny niż planowaliśmy, ale jednak zrobiony przez nas, syna i matkę. Janowska wyrusza w nim na swój ostatni objazd po kraju. I po życiu. Wraca do dzieciństwa, do ojca, który umiał robić buty, i na róg Świętokrzyskiej i Jasnej, którędy nosiła gar z kaszą dla szturmujących PAST-ę. Trudno mi powiedzieć, że zrobiłem to dla niej, bo przecież w tamtym momencie, kiedy te wiersze powstawały, ona już nie miała pełnej świadomości bycia tu i teraz. Wiedziała, że wydaję książkę, że ją promujemy, że ludzie przychodzą dla niej. Ale poszczególnych tekstów nie znała".
Z Michałem Zabłockim rozmawia Konrad Wojtyła.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-10-03, godz. 21:33 „Baśnie, bajki i bajeczki (nie tylko) dla dzieci” - Magdalena Samozwaniec Pisarka pochodziła z utalentowanej rodziny Kossaków. Była wnuczką malarza, Juliusza, córką malarza Wojciecha, siostrą poetki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej… » więcej 2022-09-26, godz. 18:53 Paweł Smoleński - "Królowe Mogadiszu" [ROZMOWA] "Głód idzie. Nic sobie nie robi z bólu i tragedii, które nieuchronnie sprowadza. Najprawdziwszy i tak rozpanoszony, że nie wywołuje nawet łez (...) W opowiadaniu… » więcej 2022-09-11, godz. 19:50 "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". Rozmowa z autorką [POSŁUCHAJ] Wielki twórca, wielki egoista i egocentryk. Rząd dusz przyciągnął wielozłożonością osobowości i absolutnym geniuszem artystycznym. W jego haremie znalazły… » więcej 2022-07-10, godz. 15:00 Maciej Świerkocki o nowym tłumaczeniu Jamesa Joyce'a [ROZMOWA] O "Ulissesie" Jamesa Joyce’a i wielu innych książkach opowiadał w tym tygodniu w Szczecinie tłumacz Maciej Świerkocki. Świerkocki, jest autorem najnowszego… » więcej 2022-06-26, godz. 23:40 Marek Stelar - "Ukryci" Stelar, a właściwie Maciej Biernawski, to autor poczytnych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim w Szczecinie. Kilka miesięcy temu opublikował… » więcej 2022-06-19, godz. 21:19 Witold Szabłowski - "Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem" Witold Szabłowski - reportażysta, autor książek: "Zabójca z miasta moreli", "Tańczące niedźwiedzie", "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" oraz… » więcej 2022-06-13, godz. 00:34 Krzysztof Niewrzęda - "Locdown" [ROZMOWA] Właśnie w szczecińskim Wydawnictwie GRANDA ukazał się najnowszy tom poezji Krzysztofa Niewrzędy. Tytuł "Locdown" sugeruje czas powstania utworów, jednak… » więcej 2022-06-05, godz. 14:23 Matt Morgan - "Stan Krytyczny" [ROZMOWA] Stan krytyczny występuje w momencie, gdy co najmniej jeden z najważniejszych narządów przestaje funkcjonować poprawnie. Rocznie na oddziały intensywnej terapii… » więcej 2022-05-28, godz. 20:01 Piotr Michałowski debiutuje jako prozaik. Zbiór opowiadań "Światy równoległe" [ROZMOWA] W szczecińskim wydawnictwie Forma ukazał się kolejna książka Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej 2022-05-29, godz. 14:28 "Witajcie w Rosji" - wznowienie głośnej książki Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Witajcie w Rosji" to próba opowiedzenia o państwie Putina głosem nowego pokolenia. Dmitrij Glukhovsky, znany jako autor "Metra 2033", miesza fikcję z rzeczywistością… » więcej
7891011