Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
Henryk Bereza komentując przed laty książkę Życie i czasy Michaela K. konstatował, że "Coetzee może uprawiać jedynie literaturę niemożliwą, mając pełną tego stanu rzeczy świadomość. Należy chyba to rozumieć jako działanie bez żadnych złudzeń, czyli jako działanie daremne i z niewiadomych przyczyn przymusowe". Zdaje się, że ten passus można traktować jako swoisty komentarz do "życiopisania" i "czytaniopisania", które były domeną najważniejszego polskiego krytyka ostatnich dekad.

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazały się właśnie dwutomowe Wypiski ostatnie Henryka Berezy (900 stron!), w opracowaniu Pawła Orła. Są one - jak deklaruje wydawca - "niespotykanym całościowym zbiorem kilkuset komentarzy, opinii, recenzji, dotyczących książek (również w postaci maszynopisów, które otrzymywał do końca życia) prozatorskich, poetyckich, eseistycznych twórców, znanych i całkowicie nierozpoznawalnych lub zapomnianych.

Autor tych zapisków, prowadzonych częściowo dla samego siebie, przy słabnących siłach z racji podeszłego wieku, odsłania się czytelnikowi z innej strony. Bereza, będąc poza oficjalnym nurtem krytyki literackiej, jest tu bardziej bezwzględny, czasami zabawny, czasami nawet wulgarny – ale jak zawsze szczery i szalenie zainteresowany każdym tekstem, z którym ma do czynienia".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Konrada Wojtyły z redaktorem tomu - Pawłem Orłem oraz autorem wstępu prof. Andrzejem Skrendą.
Posłuchaj
 

Zobacz także

2021-03-23, godz. 19:40 Zbigniew Bieńkowski - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne" [ROZMOWA] Po wielu latach perturbacji wydawniczych ukazała się monumentalna (blisko 700 stron) książka Zbigniewa Bieńkowskiego - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne"… » więcej 2021-03-28, godz. 15:07 Jarosław Sokół - "Czerwona zaraza, czarna śmierć" [POSŁUCHAJ] Świnoujście to jedno z tych miejsc na mapie Polski w którym twórcy lubią osadzać akcję swoich filmów i powieści. Na małym ekranie, od kilku dni, możemy… » więcej 2021-03-11, godz. 15:46 Wirpsza "Drugi opór", czyli pisarz na zawsze niedoceniony [ROZMOWA] W tym roku mija dokładnie 65 lat od wyjazdu Witolda Wirpszy ze Szczecina. Pisarz, wraz z żoną - Marią Kurecką mieszkał w domu przy Pogodnej 24 na Głębokim… » więcej 2021-02-25, godz. 22:35 "Mała Wielka Księga Drogi". Jerzy Ciurlok z debiutem poetyckim [ROZMOWA] Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista… » więcej 2021-02-28, godz. 14:37 "Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci" [POSŁUCHAJ ROZMOWY] To książka łącząca pokolenia, uruchamia wspomnienia zarówno w głowie prawie 100-letniej prababci jak i nastolatki, która powoli żegna się z dzieciństwem… » więcej 2021-02-21, godz. 22:12 "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego [POSŁUCHAJ] Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk, Antoni Patek - genialny konstruktor legendarnych zegarków, Helena Jurgelewicz - pierwsza kobieta weterynarz… » więcej 2021-02-13, godz. 19:49 "Nigdzie indziej" - Maciej Melecki powraca w prozatorskiej odsłonie [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu ukaże się książka Meleckiego zatytułowana "Nigdzie indziej". To drugi tom zapisków… » więcej 2021-02-14, godz. 16:28 "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" [POSŁUCHAJ] Twórcy umieszczają w swoich dziełach sekretne znaki. Odczytanie ich nie zawsze jest proste i jednoznaczne. Skąd się wzięła gigantyczna ważka na obrazie… » więcej 2021-01-31, godz. 15:20 Piotr Solecki - "Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" [ROZMOWA] XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas: to okres wypraw krzyżowych, Bizancjum walczy o przetrwanie, Krzyżowcy w Lewancie próbują stawić czoła… » więcej 2021-01-25, godz. 12:37 Tadeusz Eysymont - "Ślad na ziemi" [POSŁUCHAJ] Stowarzyszenie Czas Przestrzeń i Tożsamość wśród wielu swoich projektów ma zatytułowany BOS, czyli Bałtyk Odra Szczecin. W nim to realizowane są monografie… » więcej
1213141516