Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Wacław Kisielewski – pianista. Fot. [Krzysztof Wójcik]
Wacław Kisielewski – pianista. Fot. [Krzysztof Wójcik]
Wacław Kisielewski – pianista legendarnego duetu fortepianowego „Marek i Wacek” będzie bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego. Przy okazji warto wspomnieć, że pianiści zespołu Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski spotkali się w 1960 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Uczyli się w klasie fortepianu wybitnego prof. Zbigniewa Drzewieckiego, gdzie poza programem realizowanym w ramach studiów błysnęli umiejętnością improwizacji na różne tematy, m.in. zaczerpnięte z muzyki klasycznej.

„Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, temat z Sonaty d-moll Ludwiga van Beethovena, utwory Fryderyka Chopina czy „Łabędź” Camille’a Saint-Saënsa i wiele innych w wykonaniu duetu zachwycały spontanicznością, jaką może nieść improwizacja. Ich działalność koncertowa trwająca ponad 20 lat rozpoczęła się w 1963 roku. Duet występował z ogromnym powodzeniem w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. u boku legendarnej Marleny Dietrich i Jacques’a Brela. Ich lekkość stylu gry potrafiącego łączyć muzykę klasyczną z elementami jazzu zaowocowała również nagraniami ok. 30 płyt. W studiu nagrań Polskiego Radia Szczecin „Marek i Wacek” zarejestrował swój ostatni album w roku 1984.

Koncepcję adaptacyjną duetu Lucjan Kydryński określał słowami: „klasyków grają tak, jak się gra przeboje, przeboje natomiast grywają tak, jak się gra klasyków”. Publicysta pisał również w swojej książce pt. „Marek i Wacek – historia prawdziwa”, o tragicznej śmierci Wacława Kisielewskiego: „(…) W środę 9 lipca 1986 r. Wacław z partnerką Magdą i zaprzyjaźnionym kierowcą został zaproszony przez znajomego Grzegorza Gąskiewicza do daczy pod Wyszkowem. Po obiedzie z alkoholem Gąskiewicz namówił Kisielewskiego na samochodową wycieczkę nad pobliską rzekę. Po odpoczynku nad rzeką skłonił pianistę, by ten zasiadł za kierownicą jego „Saaba” i kierował się do daczy. Kisielewski spełnił prośbę znajomego, jednak jechał „zbyt powoli i ostrożnie”, przez co gospodarz zdecydował, że ostatni fragment drogi pokona osobiście. Ruszył więc na tyle ostro, że „Saab” przewrócił się na zakręcie przy prędkości około 120 km/h. Kisielewski wypadł przez przednią szybę auta i stracił przytomność. Pomimo szybkiego przyjazdu wezwanej przez jednego z okolicznych mieszkańców karetki, stan artysty był na tyle ciężki, że nie była możliwa dłuższa podróż, jak tylko do szpitala w Wyszkowie. Nie doszedł także do skutku planowany na drugi dzień transport chorego helikopterem do najlepszej kliniki w RFN. Przeprowadzona w czwartek 10 lipca trepanacja czaszki uświadomiła lekarzom, że stan Kisielewskiego jest beznadziejny. Doznał złamania podstawy czaszki, stłuczenia pnia mózgu i innych obrażeń. Muzyk nie odzyskał przytomności i zmarł w sobotę 12 lipca 1986 roku”.

Fascynująca postać Wacława Kisielewskiego, który również znacząco wpisał się w walkę o Wolną Polskę, skłoniła Jarosława Śliwińskiego do napisania książki o Artyście żyjącym zaledwie 43 lata.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jarosławem Śliwińskim
 

Zobacz także

2024-04-28, godz. 16:20 Trio Legend zainaugurowało 6. Festiwal Szczecin Classic [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] (…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego… » więcej 2024-04-22, godz. 16:51 "Błądzić skutecznie". Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko [ROZMOWA] W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią… » więcej 2024-04-22, godz. 18:08 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt rozpoczęty [POSŁUCHAJ] Głośno, kolorowo i radośnie rozpoczął się w piątek (19 kwietnia) wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. Pierwszym elementem festiwalu… » więcej 2024-04-22, godz. 18:58 Wczoraj i dziś. I jutro... [ROZMOWA] "Wczoraj i dziś. Islandzko-polski muzyczny dialog" - projekt pod takim hasłem finalizuje Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Dwa zamówienia kompozytorskie… » więcej 2024-04-21, godz. 15:55 Christian Zacharias z Orkiestrą NFM wykonał w Złocie Filharmonii dzieła Coplanda i Schumanna [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rzadko się zdarza, by wybitny pianista był jednocześnie doskonałym dyrygentem. Christian Zacharias z Niemiec należy do nielicznego grona artystów w wyjątkowy… » więcej 2024-04-21, godz. 15:35 Edu Virtuoso dla młodych dyrygentów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Po pięciu edycjach cyklu Edu Virtuoso, podczas których w ubiegłych latach prezentowali się utalentowani instrumentaliści, wokaliści, tancerze, kompozytorzy… » więcej 2024-04-22, godz. 18:27 Już wkrótce Szczecińskie Dni Perkusji [ROZMOWA] Szczecińskie Dni Perkusji - XII Ogólnopolski Konkurs Perkusyjny - już od czwartku w naszym mieście. To inicjatywa, która ma na celu promowanie różnorodności… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Kontrapunkt już za chwilę. 7. Aktów Milosierdzia. [ROZMOWA] Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa… » więcej 2024-04-17, godz. 01:15 Pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady” przeszedł do historii [POSŁUCHAJ] Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów. W… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 12. International Lutosławski Youth Orchestra. Zgłoś się do 30 kwietnia 2024 | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, … International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie… » więcej
34567