Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nieznane opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu (Devils in the rain), ze wstępem Radosława Młynarczyka i w tłumaczeniu Juliusza Pielichowskego. To publikacja z wielu względów zaskakująca i ważna. Jak pisze Piotr Kępiński, doprowadzenie do wydania amerykańskiej spuścizny Hłaski "to więcej niż obowiązek - to imperatyw, zwłaszcza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnią próbą literacką autora, w której wykrystalizował się jego oryginalny styl łączący trzy tradycje nie tylko pisarskie".
Jak dodaje Kępiński - "Brutalny naturalizm, który Hłasko wywiózł z Warszawy, a który przeistaczał się jeszcze w Polsce w amerykański behawioryzm, zaczął łączyć autor na emigracji z hollywoodzką akcją, atrakcją i specyficzną tematyką. W efekcie zaczęły powstawać powieści i opowiadania, które miały się nie tylko doskonale czytać, ale także znakomicie ekranizować (jak np. Palcie ryż każdego dnia). Kto wie? Nie znamy do tej pory szczegółów, ale można się domyślać, że opowiadanie Diabły w deszczu (Devils in the rain) było przeznaczone do sfilmowania. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech - to tylko dwie historie wiodące. Oprócz nich, Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy. Jest wszystko to z czego Hłasko „robił” świetną prozę, a także to, co wabiło Hollywood; jest wreszcie Hłasko tworzący - jak zaznaczyłem na początku - na przecięciu trzech tradycji".
Jak oznajmia wydawca: "Wyjściem dla historii zapisanej w niespełna 80.000 znaków jest dochodzenie prowadzone przez dziennikarza opisującego powojenne losy nazistowskich kapo. Drugim biegun stanowi zmęczony życiem gliniarz badający sprawę tajemniczych samobójstw pozornie przypadkowych osób z Francji i Niemiec. Narracja prowadzona dychotomicznie prowadzi do nieuchronnego zawiązania wątków, co owocuje spotkaniem dwóch silnych męskich charakterów. Sytuacja dramatyczna przypomina tę opisaną w Palcie ryż każdego dnia, gdzie również występował element zderzenia przeciwstawnych męskich sił, z tym że w przypadku Devils in the rain kobieta nie stanowi obiektu konfliktu. We wzmiankowanym utworze uchodzi jedynie za czynnik tragediotwórczy jednego z bohaterów. Hilda pozbawiona została podmiotowości, a jej rola ogranicza się właściwie do obiektu seksualnego i dramatycznych konsekwencji niemożliwej decyzji".

Konrad Wojtyła rozmawia z Radosławem Młynarczykiem - autorem książki "Hłasko. Proletariacki książę" i Maciejem Meleckim - szefem Instytutu Mikołowskiego, którego nakładem ukazały się "Diabły w deszczu".
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2021-03-23, godz. 19:40 Zbigniew Bieńkowski - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne" [ROZMOWA] Po wielu latach perturbacji wydawniczych ukazała się monumentalna (blisko 700 stron) książka Zbigniewa Bieńkowskiego - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne"… » więcej 2021-03-28, godz. 15:07 Jarosław Sokół - "Czerwona zaraza, czarna śmierć" [POSŁUCHAJ] Świnoujście to jedno z tych miejsc na mapie Polski w którym twórcy lubią osadzać akcję swoich filmów i powieści. Na małym ekranie, od kilku dni, możemy… » więcej 2021-03-11, godz. 15:46 Wirpsza "Drugi opór", czyli pisarz na zawsze niedoceniony [ROZMOWA] W tym roku mija dokładnie 65 lat od wyjazdu Witolda Wirpszy ze Szczecina. Pisarz, wraz z żoną - Marią Kurecką mieszkał w domu przy Pogodnej 24 na Głębokim… » więcej 2021-02-25, godz. 22:35 "Mała Wielka Księga Drogi". Jerzy Ciurlok z debiutem poetyckim [ROZMOWA] Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista… » więcej 2021-02-28, godz. 14:37 "Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci" [POSŁUCHAJ ROZMOWY] To książka łącząca pokolenia, uruchamia wspomnienia zarówno w głowie prawie 100-letniej prababci jak i nastolatki, która powoli żegna się z dzieciństwem… » więcej 2021-02-21, godz. 22:12 "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu" Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego [POSŁUCHAJ] Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk, Antoni Patek - genialny konstruktor legendarnych zegarków, Helena Jurgelewicz - pierwsza kobieta weterynarz… » więcej 2021-02-13, godz. 19:49 "Nigdzie indziej" - Maciej Melecki powraca w prozatorskiej odsłonie [ROZMOWA] Wkrótce nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu ukaże się książka Meleckiego zatytułowana "Nigdzie indziej". To drugi tom zapisków… » więcej 2021-02-14, godz. 16:28 "Wielkie sekrety arcydzieł sztuki" [POSŁUCHAJ] Twórcy umieszczają w swoich dziełach sekretne znaki. Odczytanie ich nie zawsze jest proste i jednoznaczne. Skąd się wzięła gigantyczna ważka na obrazie… » więcej 2021-01-31, godz. 15:20 Piotr Solecki - "Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" [ROZMOWA] XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas: to okres wypraw krzyżowych, Bizancjum walczy o przetrwanie, Krzyżowcy w Lewancie próbują stawić czoła… » więcej 2021-01-25, godz. 12:37 Tadeusz Eysymont - "Ślad na ziemi" [POSŁUCHAJ] Stowarzyszenie Czas Przestrzeń i Tożsamość wśród wielu swoich projektów ma zatytułowany BOS, czyli Bałtyk Odra Szczecin. W nim to realizowane są monografie… » więcej
1213141516