Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nieznane opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu (Devils in the rain), ze wstępem Radosława Młynarczyka i w tłumaczeniu Juliusza Pielichowskego. To publikacja z wielu względów zaskakująca i ważna. Jak pisze Piotr Kępiński, doprowadzenie do wydania amerykańskiej spuścizny Hłaski "to więcej niż obowiązek - to imperatyw, zwłaszcza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnią próbą literacką autora, w której wykrystalizował się jego oryginalny styl łączący trzy tradycje nie tylko pisarskie".
Jak dodaje Kępiński - "Brutalny naturalizm, który Hłasko wywiózł z Warszawy, a który przeistaczał się jeszcze w Polsce w amerykański behawioryzm, zaczął łączyć autor na emigracji z hollywoodzką akcją, atrakcją i specyficzną tematyką. W efekcie zaczęły powstawać powieści i opowiadania, które miały się nie tylko doskonale czytać, ale także znakomicie ekranizować (jak np. Palcie ryż każdego dnia). Kto wie? Nie znamy do tej pory szczegółów, ale można się domyślać, że opowiadanie Diabły w deszczu (Devils in the rain) było przeznaczone do sfilmowania. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech - to tylko dwie historie wiodące. Oprócz nich, Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy. Jest wszystko to z czego Hłasko „robił” świetną prozę, a także to, co wabiło Hollywood; jest wreszcie Hłasko tworzący - jak zaznaczyłem na początku - na przecięciu trzech tradycji".
Jak oznajmia wydawca: "Wyjściem dla historii zapisanej w niespełna 80.000 znaków jest dochodzenie prowadzone przez dziennikarza opisującego powojenne losy nazistowskich kapo. Drugim biegun stanowi zmęczony życiem gliniarz badający sprawę tajemniczych samobójstw pozornie przypadkowych osób z Francji i Niemiec. Narracja prowadzona dychotomicznie prowadzi do nieuchronnego zawiązania wątków, co owocuje spotkaniem dwóch silnych męskich charakterów. Sytuacja dramatyczna przypomina tę opisaną w Palcie ryż każdego dnia, gdzie również występował element zderzenia przeciwstawnych męskich sił, z tym że w przypadku Devils in the rain kobieta nie stanowi obiektu konfliktu. We wzmiankowanym utworze uchodzi jedynie za czynnik tragediotwórczy jednego z bohaterów. Hilda pozbawiona została podmiotowości, a jej rola ogranicza się właściwie do obiektu seksualnego i dramatycznych konsekwencji niemożliwej decyzji".

Konrad Wojtyła rozmawia z Radosławem Młynarczykiem - autorem książki "Hłasko. Proletariacki książę" i Maciejem Meleckim - szefem Instytutu Mikołowskiego, którego nakładem ukazały się "Diabły w deszczu".
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2020-12-20, godz. 15:53 Sylwia Trojanowska - "Wzgórze świątecznych życzeń" [POSŁUCHAJ] Kilka rodzin, których losy splatają się w jedną historię. Wszyscy bohaterowie to ludzie, w różny sposób, doświadczeni przez los. Taka jest najnowsza powieść… » więcej 2020-12-14, godz. 18:58 Trzynasty numer "Szczecinera" [POSŁUCHAJ] "Szczeciner - Magazyn Miłośników Stolicy Pomorza” to lokalne czasopismo ukazujące się od 2011 roku. Poświęcone jest szeroko rozumianej historii Szczecina… » więcej 2020-11-30, godz. 21:35 Jakub Kornhauser o prozie Gherasima Luki [ROZMOWA] W 2018 roku nakładem Instytutu Mikołowskiego w serii Wunderkamera ukazał się "Bierny wampir", niedawno swoją premierę miała książka "Kleptoobiekt śpi… » więcej 2020-12-06, godz. 22:34 Jarosław Trześniewski-Kwiecień powraca z nowym tomem "Piwnica Mozarta" [CZYTAJ] "Piwnica Mozarta" - taki tytuł nosi najnowsza książka poetycka wydana w tym roku w Warszawie przez Fundację Duży Format. Jej autorem jest Jarosław Trześniewski-Kwiecień… » więcej 2020-12-06, godz. 15:46 Katarzyna Rembacka - "Komunista. Na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza 1912 -1989" [POSŁUCHAJ] Książka Katarzyny Rembackiej "Komunista. Na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza 1912 -1989" to pozycja oparta na doktoracie autorki, który obroniła… » więcej 2020-11-16, godz. 12:42 Krzysztof Bizio - "Rzeź ptaków śpiewających i inne dramaty" [ROZMOWA] Krzysztof Bizio - dramatopisarz, pisarz, filmowiec, doktor habilitowany nauk technicznych, architekt, mieszka i pracuje w Szczecinie. Debiutował w 2000 roku… » więcej 2020-11-05, godz. 11:20 Olgerd Dziechciarz - "Podest na piedestale" [ROZMOWA] Na rynku wydawniczym ukazał się właśnie najnowszy tom poetycki Olgerda Dziechciarza - prozaika, poety, felietonisty, prezesa Fundacji Kultury AFRONT i redaktora… » więcej 2020-10-28, godz. 10:30 "Mokre szwy" - wybór wierszy Arkadiusza Kremzy [ROZMOWA] 24 kwietnia 2020 roku zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko". Zadebiutował w 1997 roku tomem wierszy… » więcej 2020-10-18, godz. 23:30 Kulturalny Almanach Szczeciński [ROZMOWA] Gmina Miasto Szczecin podjęła współpracę z dr. Markiem Łuczakiem, zlecając mu przygotowanie „Kulturalnego Almanachu Szczecińskiego”. Almanach przyjmie… » więcej 2020-10-12, godz. 10:38 Noc Księgarń - co będzie się działo w Szczecinie? W programie ponad 200 wydarzeń w 43 miastach, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, dedykowany program ekologiczny, warsztaty, wystawy i wykłady. Ze względu… » więcej
1415161718