Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Jerzy Ciurlok w Instytucie Mikołowskim, fot. Maciej Melecki
Jerzy Ciurlok w Instytucie Mikołowskim, fot. Maciej Melecki
Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista, prozaik, eseista, reportażysta telewizyjny, prezenter radiowy, wreszcie kabareciarz, zadebiutował jako poeta w wieku 70 lat. W tomie znalazły się wiersze pisane ponad 50 lat temu, ale i te - na zasadzie pewnej klamry - które powstały w zeszłym roku.
"Małą Wielką Księgę Drogi" trzeba rozpatrywać na kilku poziomach: teoretycznoliterackim, biograficzno-historycznym, wreszcie duchowo-religijnym. Najprościej, nie znaczy najlepiej, byłoby czytać tę hipisowską książkę jako „dziennik podróży” – zapis transowej i ekstatycznej przygody zarówno w głąb siebie, jak też retrospektywną, generacyjną, relację z eskapady w szaloną przeszłość pod szyldem wolnej miłości i kontrkultury. Droga, którą przemierza autor, ciągnie się niczym Route 66, ma jednak swoje prywatne zjazdy i zakręty, skręty i zajazdy, na których dzieją się niestworzone rzeczy.
Poetycki debiut książkowy Ciurloka tylko pozornie wydaje się nieco późniejszy niż późne debiuty. Nie takie konfiguracje wszak znamy. Dość wspomnieć innego Ślązaka – Kazimierza Kutza, który "Piątą stronę świata" wydał mając 81 lat, chociaż jej fragmenty publikował na łamach „NaGłosu” w 1994 roku. Szukając pośród innych „późnych” debiutantów przywołać trzeba Zbigniewa Mikołejkę, wybitnego filozofa religii, który dał się poznać jako poeta w tomie Gorzkie żale, mając 66 lat. Zatem Ciurlok nie jest ani najstarszy, ani najmłodszy. Gdyby jeszcze do tej konstelacji dołączyć Tadeusza Sławka, który po siedemdziesiątce ekspresowo wydał trzy książki z esejami ("Śladem zwierząt…", "Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności" i "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć") i trzy pozycje translatorskie (wybory Nicka Cave’a, Emily Dickinson oraz Williama Blake’a), to okaże się, że autorzy ci, niczym The Rolling Stones, wciąż są w tra(n)sie i właśnie pakują graty, by ruszyć w kolejną podróż.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły z Jerzym Ciurlokiem
 

Zobacz także

2021-10-10, godz. 22:20 Anna Mieszczanek - "Dzień bez Teleranka" [ROZMOWA] Przez wiele lat, w czasach PRL-u niedzielny program telewizyjny kojarzył się z sygnałem programu dla dzieci i młodzieży. Piejący kogut, punktualnie o godzinie… » więcej 2021-10-02, godz. 21:30 Nieznośna ciężkość winy, czyli "Zapiski z nocnych dyżurów" Jacka Baczaka [ROZMOWA] W tym roku mija ćwierć wieku od pierwszego wydania "Zapisków z nocnych dyżurów" i 25 lat od przyznania Jackowi Baczakowi prestiżowej Nagrody im. Kościelskich… » więcej 2021-10-03, godz. 15:26 Maja Iwaszkiewicz - "Świnia na sądzie ostatecznym" [ROZMOWA] "O takim średniowieczu nikt jeszcze nie pisał" - to zdanie promujące książkę Mai Iwaszkiewicz "Świnia na sądzie ostatecznym". Rzeczywiście o średniowieczu… » więcej 2021-09-19, godz. 19:58 "1980. Jedno plemię" Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz [ROZMOWA] W ubiegłym roku z okazji 40-lecia Sierpnia '80 na placu Solidarności w Szczecinie stanęła wystawa zatytułowana "1980. Jedno plemię". Kuratorka Agnieszka… » więcej 2021-09-12, godz. 14:22 Sara Gay Forden - "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku" [ROZMOWA] Przez „The Economist” uznana za jedną z najlepszych książek roku. Opowiada historię potęgi dynastii Guccich oraz jej niezwykły upadek. W Polsce książka… » więcej 2021-08-01, godz. 21:55 Marzena Mróz-Bajon o "Domach pisarzy" [POSŁUCHAJ] Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Czesław Miłosz? Jaka jest Lubeka, po której wąskich uliczkach biegał mały Tomasz Mann? Ile kiczu jest… » więcej 2021-07-18, godz. 14:07 Ałbena Grabowska z nowa ksiąską "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" [ROZMOWA] "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny. Jest to, oparta na faktach, opowieść o pierwszej polskiej… » więcej 2021-07-12, godz. 10:41 Rafał Podraza - "Tango Notturno" [ROZMOWA] W jakich okolicznościach Jan Kiepura poznał swoją żonę Martę Eggerth, dlaczego piosenka "Ten wąsik" wywołała międzynarodowy skandal polityczny i jak… » więcej 2021-07-04, godz. 14:20 Powieść "Red & Green" 18-letniej Weroniki Kowalskiej | Nowość na rynku księgarskim [POSŁUCHAJ] Uwielbia czytać książki, grać na fortepianie, akordeonie i harmonijce ustnej. Lubi też malować i projektować grafikę. Jej największą pasją jest jednak… » więcej 2021-06-20, godz. 14:32 Piotr Oleksy - "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" [ROZMOWA] Jak bardzo miejsce w którym żyjemy tworzy naszą tożsamość? Odpowiedzi m.in. na to pytanie szuka Piotr Oleksy - autor książki "Wyspy odzyskane. Wolin i… » więcej
1011121314