Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Orkiestry – Grecka Ludowa, Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie i Chór z Salonik pod dyrekcją Zoi Tsokanou. Fot. Maciej Cybulski
Orkiestry – Grecka Ludowa, Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie i Chór z Salonik pod dyrekcją Zoi Tsokanou. Fot. Maciej Cybulski
W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiało w piątek, 22 października 2021 roku potężne oratorium „Axion Esti” Mikisa Theodorakisa do tekstu Odysseusa Elitisa nagrodzonego literacką Nagrodą Nobla. Koncert zorganizowano w dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości.

„Axion Esti” jest dziełem o wielu płaszczyznach znaczeń. Odysseus Elitis tworzył je przez cztery lata, a jego zamierzeniem było przekazanie przemyśleń o istocie istnienia człowieka, tożsamości narodowej i społecznej. Poeta pisze o dziejach narodu greckiego i to już od powstania morza oraz lądu u prapoczątków świata. Utwór stworzył w duchu mitologiczno-biblijnym i strukturze nawiązującej do Boskiej Liturgii prawosławia.

W 1960 roku, kiedy tekst był już gotowy, Mikis Theodorakis przystąpił do pracy nad muzyką, co zajęło Jemu trzy lata. Powstała kompozycja składająca się z recytatywów powierzonych narratorowi, z pieśni w wykonaniu kantora (psaltis) przy wsparciu chóru i orkiestry symfonicznej oraz z piosenek rebetico.

Na tych polach połączyły się niezliczone gatunki muzyczne. W dziele słychać tradycyjne instrumenty – buzuki i skrzypce miejscami naśladujące liry kreteńskie. Wszechobecne są greckie pieśni ludowe i muzyka bizantyjska. Hymny pochwalne wznoszą się rytmie tsamikos, tradycyjnego tańca ludowego. Wszystko spaja orkiestra symfoniczna oraz stosowane w muzyce zachodniej techniki kompozytorskie. W ten sposób Theodorakis nie tylko stworzył wielkie dzieło nowożytnej muzyki greckiej, ale skomponował także muzykę uniwersalną.

Gorąco przyjęte przez publiczność Oratorium wykonali Grecka Orkiestra Ludowa, Chór z Salonik i szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Zoi Tsokanou.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-12-24, godz. 18:00 Paweł Osuchowski o świętach, kolędowaniu i Bachu [ROZMOWA] Paweł Osuchowski - muzyk, dyrygent, krytyk muzyczny i propagator muzyki dawnej do Szczecina przyjechał ponad 20 lat temu. Od samego początku z Urszulą Stawicką… » więcej 2023-12-24, godz. 18:37 Święta w Kossakówce [ROZMOWA] Rafał Podraza - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, biograf i cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka (słynnego malarza z okresu… » więcej 2023-12-24, godz. 20:19 Andrzej Tomczak o czasie oczekiwania na cud [ROZMOWA] Do wigilijnego stołu w Radiu Szczecin dosiadł się artysta-malarz, Andrzej Tomczak. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Jest… » więcej 2023-12-24, godz. 15:35 Chórmistrz Szymon Wyrzykowski rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia [ROZMOWA] Możliwość studiowania u prof. Jana Szyrockiego była dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Nie pamiętam, by kiedykolwiek mój Mistrz mówił o koncertach podczas… » więcej 2023-12-17, godz. 23:34 Kołbacz ma 850 lat [ROZMOWA I FILM] Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki od 2009 roku realizuje działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie, sięgające do międzykulturowego dialogu… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Benefis Róży Król [ROZMOWY] Róża Król - prezes szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów kończy 80 lat. Z tej okazji w Książnicy Pomorskiej odbył się jej… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości. „Moc seniora – aktywnie na rzecz tożsamości” pod takim tytułem Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z Fundacją Pasja realizowała… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińscy saksofoniści z sukcesami w Hiszpanii i na XIX Światowym Kongresie Saksofonowym Wykładowcy i studenci klasy saksofonuw grudniu wzięli udział w dwóch znaczących festiwalach muzycznych. Pierwszy – SaxCulTour odbył się w Los Llanos… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Szczecińskie Chanuki 2023 Geneza Chanuki związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w Świątyni Jerozolimskiej 25. dnia miesiąca kislew 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Syrii… » więcej 2023-12-17, godz. 17:00 Andrzej Wierciński zachwycił publiczność Chopinem | Inauguracja cyklu koncertowego „Chopin w Willi Lentza. Dzieła… Recital pianisty Andrzeja Wiercińskiego zorganizowany w piątek, 15 grudnia 2023 roku był prologiem dwuletniego koncertowego cyklu „Chopin w Willi Lentza… » więcej
1213141516