Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista (trzeci od lewej). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista (trzeci od lewej). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zygmunt Krauze studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie grę na fortepianie w klasie Marii Wiłkomirskiej i kompozycję u Kazimierza Sikorskiego. W piątek, 11 lutego 2022 roku obchodził w Filharmonii w Szczecinie 60-lecie pracy twórczej. Edukację muzyczną uzupełniał w Paryżu jako stypendysta Rządu Francuskiego, studiując kompozycję pod kierunkiem słynnej Nadii Boulanger. Od 60-lat koncertuje jako pianista w Europie i Stanach Zjednoczonych, przeważnie z repertuarem współczesnym.

Wyjątkowym rozdziałem w dorobku Profesora jest muzyka unistyczna, którą pisze inspirując się twórczością polskiego malarza Władysława Strzemińskiego. Jej brzmienie ma postać na tyle indywidualną, że wyróżnia się z chaosu muzyki dającej możliwość innego sposobu odbioru. Wykonywane dzieła mają dla Artysty znaczenie porządkujące czas.

Zygmunt Krauze był pierwszym w Polsce twórcą nowych form tzw. performance, kompozycji (instalacji) muzyczno-przestrzennych, które realizował wspólnie z takimi architektami, jak choćby Teresa Kelm, Wiesław Nowak i Jan Muniak, między innymi w Metzu, a także w naturalnej scenerii zamku Eggenberg w Grazu i pałacu Rohan w Strasburgu.

Jest autorem m.in. muzyki symfonicznej, kameralnej, teatralnej, operowej i chóralnej. Jego dzieła wykonywane są na całym świecie przez wybitne orkiestry i solistów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych. W dorobku Profesora jest niepoliczalna liczba płyt zarejestrowanych przez najlepsze wytwórnie płytowe, m.in. DUX, ORF, Nonesuch i EMI.

Oprócz działalności koncertowej Zygmunt Krauze zajmuje się także pedagogiką. Przez wiele lat prowadził wykłady na temat kompozycji oraz pianistyki w różnych ośrodkach naukowych całego świata, m.in. w Królewskiej Akademii Muzyki w Sztokholmie i prestiżowych Uniwersytetach Muzycznych, takich jak na przykład w Bloomington, Michigan, Ann Arbor, Bazylei, Tokio, Osace, Chorwacji, Jerozolimie, Seulu i Nowym Jorku. Od 2002 roku jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi. W tej uczelni otrzymał tytuł doktora honoris causa oraz w Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie.

Zapraszam na spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze, twórcą między innymi kompozycji na fortepian pod tytułem „Stone Music”, rozpoczynającej i kończącej rozmowę z Artystą.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Zygmuntem Krauze
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
56789