Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2023-10-29, godz. 17:00 Evergreeny z zespołem Swing Lovers [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Stefanii Górskiej i Zuli Pogorzelskiej, a także standardy jazzowe z lat 20., 30. i 40. XX wieku zabrzmiały w sobotę… » więcej 2023-10-23, godz. 00:36 "Podróż dookoła siebie" na inauguracji Szczecin Film Festivalu [RELACJA] "Podróż dookoła siebie" to ciepły, niosący uśmiech i dobrą energię film o Ryszardzie Leoszewskim - muzyku, liderze zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz… » więcej 2023-10-23, godz. 01:53 Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych [POSŁUCHAJ] Jagiellońska 93 - to nowy, ważny adres. Tam właśnie powstało Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej 2023-10-22, godz. 15:55 Profesor Mariusz Kwiecień na polsko-niemieckim Mistrzowskim Kursie Wokalnym [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dzięki współpracy niemieckiego Stowarzyszenia Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. i Akademii Sztuki w Szczecinie, zorganizowano w Ueckermünde i Szczecinie… » więcej 2023-10-22, godz. 15:50 5. Festiwal non fiction. OKOlice Literatury [ROZMOWA] "Transformacja", "granice i pogranicza", "rzeczy i ludzie" oraz "marginesy". W tym roku czas na "reportaż". Za każdym razem Festiwal Non Fiction. OKOlice literatury… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022 Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Spichlerz Gropiusa w Jankowie. We wsi Jankowo na Pomorzu, niedaleko Drawska Pomorskiego, zobaczyć można realizacje Waltera Gropiusa - wybitnego architekta i założyciela Bauhausu. Oryginalny… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Paweł Maślona twórca "KOSa" spotkał się ze studentami Akademii Sztuki. [ROZMOWA] Kierunek Film Eksperymentalny Akademii Sztuki w Szczecinie zaprosił w minionym tygodniu na otwarty MASTERCLASS oraz na WARSZTATY dla studentów Filmu Eksperymentalnego… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Joanna Sarapata w Willi Lentza {ROZMOWA I ZDJĘCIA] W Willi Lentza można oglądać wystawę prac Joanny Sarapaty . Ekspozycja zatytułowana jest "W świetle emocji" i pokazuje kilkanaście obrazów artystki opowiadających… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu pojechały Gryfińską koleją powiatową. Gryfińska kolej powiatowa była głównym tematem tegorocznej, jubileuszowej edycji "Cieni zapomnianych kultur" Stowarzyszenia Spichlerz sztuki. Jakub Matura… » więcej
1718192021