Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2023-10-15, godz. 17:00 "Chłopki" Joanna Kuciel-Frydryszak - jadna z najważniejszych książek ostatnich lat. [ROZMOWA] Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie… Studio filmowe KONIK prowadzi duet artystyczny, który tworzą Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski. Pracują w obszarze sztuk wizualnych, nowych mediów, malarstwa… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Andrzej Boreyko brawurowo poprowadził Orkiestrę Filharmonii Narodowej | Koncert w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie… Najważniejsza orkiestra w kraju, bezsprzecznie najsłynniejsza polska symfoniczna na świecie. Orkiestra Filharmonii Narodowej zagrała 13 października 2023… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 Agata Zając | „W świat dyrygentury popłynęłam sama...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dyryguje orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Wielkiej Brytanii, wśród nich m.in. BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music, Manchester Camerata… » więcej 2023-10-15, godz. 17:00 "Cabaret" na scenie włoskiej w Teatrze Polskim. Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat trzydziestych ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz „gorączki jazzu"… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 Drugi Turniej Tańców Polskich zorganizował Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie. [ROZMOWA] W sobotę (7.10.2023 r.) Szczecin stał się Kulturalną Stolicą Ruchu Tańców Polskich. Zmagania odbyły się pod skrzydłami działającego od ponad 20 lat… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu po raz XV. W tym roku podczas „Cieni zapomnianych kultur” organizatorzy wydarzenia Spichlerz Sztuki zabiorą nas w nostalgiczną podróż przez krajobraz owiany dymem… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 Noc księgarń już z piątku na sobotę. [Zapowiedź] Przed nami najbardziej emocjonujący weekend w roku. Czeka nas wiele niespodzianek, zwrotów akcji i dobrej zabawy. Już w piątek 13 października swoje podwoje… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 Piotr „Pianohooligan” Orzechowski owacyjnie przyjęty w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Nieustannie tworzy indywidualny język muzyczny, który wiąże z twórczością innych kompozytorów, niejako eksperymentując na samym sobie, jakby oczekując… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 Nagrody Pro Arte przyznane. [ROZMOWY] Cecylia Judek, Renata Korek, Ryszard Baloń i Szymon Wyrzykowski laureatami "Pro Arte". Nagrody „Pro Arte" przyznawana jest przez Marszałka Województwa… » więcej
1819202122