Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Karol Nasiłowski kontrabasista. Fot. Katarzyna Sobeńko
Już w 18. roku życia był etatowym pracownikiem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Z rodzinnego miasta przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Uczelnię ukończył z oceną celującą. Swój kunszt instrumentalny doskonalił podczas kursów mistrzowskich u takich pedagogów, jak m.in. Piotr Czerwiński, Irena Olkiewicz, Janusz Widzyk, Rinat Ibragimov, Miloslav Jelinek, Franco Petracchi, Jeff Bradetich, Eugeniusz Kołosow, Bogusław Furtok, Catalin Rotaru, Hiroshi Ikematsu, Tomas Martin i Ekkehard Beringer. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Występuje na prestiżowych scenach w kraju i za granicą.

Karol Nasiłowski, doktor sztuk muzycznych – specjalność instrumentalistyka, od kilku lat jest solistą i liderem grupy kontrabasów w Orkiestrze Filharmonii w Szczecinie. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, w której jest adiunktem, a także masterclassy dla kontrabasistów zarówno solistyczne, jak i orkiestrowe, choćby w International Lutosławski Youth Orchestra. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. Opery na Zamku w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Concerto Avenna, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruską Orkiestrą Kameralną, Duńskimi Narodowymi Orkiestrami – Kameralną i Symfoniczną.

Jest wielokrotnym stypendystą m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane stypendium w 18. edycji programu „Młoda Polska” przeznaczył na nagranie płyty pt. „Polish Double Bass Music”. Artysta zawarł na krążku unikatowe dzieła polskich kompozytorów XX wieku – Waleriana Gniota (1902-1977), Jana Kolasińskiego (1911-1976) i Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967). Album wydany i zrealizowany przez DUX – jedną z najbardziej renomowanych wytwórni fonograficznych w Europie, zamyka utwór szczecińskiego współczesnego twórcy, Janusza Stalmierskiego.

Mało znane dzieła wykonał z Karolem Nasiłowskim polski pianista Dominik Wizjan – absolwent Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w klasie fortepianu Marianny Shirinyan. Ze słynną profesor muzyk nagrał w ubiegłym roku swój drugi album pt. „Sergei Rachmaninov – Suites for Two Pianos”.

Spotkanie z Karolem Nasiłowskim otwiera utwór pt. „Wesoły wieśniak” Jana Kolasińskiego, a zamyka fragment „Samotnego drzewa” Janusza Stalmierskiego. Kompozycje pochodzą z płyty „Polish Double Bass Music”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Karolem Nasiłowskim
 

Zobacz także

2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej 2024-01-07, godz. 14:50 Weronika Włodarczyk ze Złotym Medalem Międzynardowego Konkursu w Bonn [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej 2024-01-02, godz. 00:16 Podsumowanie roku 2023 w kulturze [POSŁUCHAJ] Za nami skok w Nowy Rok. Ale zanim na dobre się zacznie, spróbujmy raz jeszcze spojrzeć wstecz - co było piękne, ważne, mądre w szczecińskiej (i nie tylko)… » więcej 2024-01-01, godz. 15:30 Muzyczne wydarzenia 2023 roku w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Rok 2023 przebiegał w Szczecinie pod hasłem wielu jubileuszy. 75-lecie obchodziła Orkiestra Symfoniczna, 70. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, 70. Chór… » więcej 2023-12-24, godz. 22:00 "Transcende te ipsum" - uczta dla czytających [ROZMOWA] Kraków, 17 stycznia 1963 Redakcja miesięcznika „Ty i Ja” Warszawa W zeszycie styczniowym miesięcznika „Ty i Ja” przeczytałem wiersz "Lotowa"… » więcej
1112131415