Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
"Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski.
"Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski.
To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą zrozumienia fenomenu człowieka, którego niecne poczynania stały się inspiracją do stworzenia popularnego pod koniec lat 80. serialu "Tulipan".

Książka opowiada o postaci Jerzego Kalibabki, który w latach 1977-1982 okradł i wykorzystał tysiące kobiet na terenie całej Polski. Rozpoczyna się od wizyty w Dziwnowie, czyli nadmorskiej miejscowości, w której "Tulipan" spędził dzieciństwo i młodość. Jako że w chwili powstawania reportażu jego bohater już nie żył, a inni mieszkańcy miasteczka byli niechętni do zwierzeń, w dalszej części autor skupił się na analizie akt sądowych i opinii ekspertów.

Tak więc opis kolejnych etapów kryminalnej ścieżki Kalibabki został uzupełniony o wypowiedzi psychologów badających jego osobowość, dziennikarza, który przed laty opisywał tę sprawę oraz ofiar "Tulipana". Większość z nich była wówczas niepełnoletnimi dziewczętami.

Wiktor Krajewski, jest dziennikarzem i pisarzem. Spod jego pióra wychodzą utwory z dziedziny literatury faktu i biografistyki. Debiutował wydaną w 2015 r. książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania". Do grona książek jego autorstwa należą m.in. "Pocztówki z Powstania", "Wiem, jak wygląda piekło" czy "Chciałbym nigdy cię nie poznać".

 

Zobacz także

2023-02-26, godz. 14:40 "Opowieści o Ojczyźnie" Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Śmiech, złość, płacz i współczucie" - tak w kilku słowach można określić najnowszą książkę Dmitrija Glukhovsky'ego zatytułowaną "Opowieści… » więcej 2023-02-19, godz. 20:42 Elżbieta Cherezińska - "Sydonia. Słowo się rzekło" [POSŁUCHAJ, GALERIA] Legendę o Sydonii zna w Szczecinie prawie każdy. O szlachciance, która rzekomo rzuciła klątwę na ród Gryfitów i została za to spalona na stosie znają… » więcej 2023-02-12, godz. 15:46 Eugenia Kuzniecowa - "Nim dojrzeją maliny" [ROZMOWA] "Pięknie napisana opowieść rozrasta się jak jabłoniowy sad. Przede wszystkim jednak stawia pytanie, co należy wyciąć, a co pozostawić" – tak o książce… » więcej 2023-01-22, godz. 19:47 Marek Teler - "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia" [ROZMOWA] Arystokratki, stenotypistki, początkujące aktorki - wybory przedwojennej Miss Polonia były niezwykle demokratyczne. Zdjęcie do prasy, która zajmowała się… » więcej 2023-01-13, godz. 09:55 Nowy tom Bogdana Prejsa - "lękopisy dla kotanki" [ROZMOWA] "lękopisy dla kotanki" (wyd. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, 2022) - taki tytuł nosi najnowszy tom wierszy Bogdana Prejsa. Jak pisze Leszek Szaruga… » więcej 2023-01-08, godz. 14:57 Maciej Zdziarski - "Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia" [ROZMOWA] "Na skrzydłach..." to wyjątkowy zbiór piętnastu rozmów, w trakcie których polscy birdwatcherzy opowiadają o swojej niecodziennej pasji. Niektórzy zrywają… » więcej 2022-12-26, godz. 22:10 Cezary Harasimowicz - "Adam" [POSŁUCHAJ] "Mickiewicz nie jawi się tu wyłącznie jako geniusz, cudowne dziecko romantyzmu. Jest mężczyzną z krwi i kości - delikatnym i uduchowionym, ale też kochliwym… » więcej 2022-12-18, godz. 22:53 Iwony Poczopko - "Nie chcę żeby umarła" [POSŁUCHAJ] "Kontrowersyjna, okrutna, zabawna rzecz o chorowaniu i umieraniu. Temat posępny, ale tekst pogodny, czasami można się uśmiać do łez, bo wiadomo, że najlepsze… » więcej 2022-12-04, godz. 15:30 Marek Teler - "Amanci II Rzeczypospolitej" [ROZMOWA] Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina… » więcej 2022-11-27, godz. 20:28 "Gryf, młot i cyrkiel - Szczecin w polityce władz NRD 1970-1990" [POSŁUCHAJ] "Gryf, młot i cyrkiel - Szczecin w polityce władz NRD 1970-1990" to piąta publikacja z serii "Świat wobec Szczecina" wydawanej przez szczeciński oddział… » więcej
45678