Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
"Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski.
"Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski.
To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą zrozumienia fenomenu człowieka, którego niecne poczynania stały się inspiracją do stworzenia popularnego pod koniec lat 80. serialu "Tulipan".

Książka opowiada o postaci Jerzego Kalibabki, który w latach 1977-1982 okradł i wykorzystał tysiące kobiet na terenie całej Polski. Rozpoczyna się od wizyty w Dziwnowie, czyli nadmorskiej miejscowości, w której "Tulipan" spędził dzieciństwo i młodość. Jako że w chwili powstawania reportażu jego bohater już nie żył, a inni mieszkańcy miasteczka byli niechętni do zwierzeń, w dalszej części autor skupił się na analizie akt sądowych i opinii ekspertów.

Tak więc opis kolejnych etapów kryminalnej ścieżki Kalibabki został uzupełniony o wypowiedzi psychologów badających jego osobowość, dziennikarza, który przed laty opisywał tę sprawę oraz ofiar "Tulipana". Większość z nich była wówczas niepełnoletnimi dziewczętami.

Wiktor Krajewski, jest dziennikarzem i pisarzem. Spod jego pióra wychodzą utwory z dziedziny literatury faktu i biografistyki. Debiutował wydaną w 2015 r. książką "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania". Do grona książek jego autorstwa należą m.in. "Pocztówki z Powstania", "Wiem, jak wygląda piekło" czy "Chciałbym nigdy cię nie poznać".

 

Zobacz także

2022-11-20, godz. 14:51 Ałbena Grabowska - "Doktor Zosia. Uczniowie Hipokratesa" [POSŁUCHAJ] Przedwojenna i wojenna Warszawa, to tło, trzeciej i ostatniej już części cyklu powieściowego Ałbeny Grabowskiej "Uczniowie Hipokratesa". W powieści "Doktor… » więcej 2022-11-20, godz. 15:03 "Bizarny Szczecin" - zbiór nieoczywistych historii o mieście [POSŁUCHAJ] Spotkali się na "Studiach pisarskich" Uniwersytetu Szczecińskiego. Pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku, wykonują różne zawody. Połączyła… » więcej 2022-11-20, godz. 14:57 Kazimierz Kyrcz Jr i "Punk Ogito" [ROZMOWA] Kazimierz Kyrcz Jr swój tom poezji "Punk Ogito" wydał w szczecińskim Wydawnictwie Forma w ubiegłym roku, ale spotkanie z pisarzem połączone z promocją tomu… » więcej 2022-11-06, godz. 23:00 85. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana [ROZMOWA] 5 listopada 2022 roku przypadała 85. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych poetów Bolesława Leśmiana; minęło zarazem równo 110 lat… » więcej 2022-11-01, godz. 09:14 "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" [POSŁUCHAJ] Od wielu miesięcy Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Nie jest to pierwsza sytuacja w najnowszej historii Polski w której pomagamy osobom uciekającym przed… » więcej 2022-10-09, godz. 15:00 "Szachownica" nowa powieść Leszka Hermana [ROZMOWA] Ciekawostki z życia pomorskiej arystokracji, XIX-wieczne pałace, bale, intrygi i... wampiry – to wszystko w najnowszej książce Leszka Hermana "Szachownica"… » więcej 2022-10-09, godz. 16:29 Danuta Romana Słowik "Deja Vu... 1984" [ROZMOWA] Danuta Romana Słowik jest poetką, prozatorką, animatorką kultury, malarką, członkinią Związku Literatów Polskich. Wychowywała się w Szczecinie. W 1984… » więcej 2022-10-03, godz. 21:33 „Baśnie, bajki i bajeczki (nie tylko) dla dzieci” - Magdalena Samozwaniec Pisarka pochodziła z utalentowanej rodziny Kossaków. Była wnuczką malarza, Juliusza, córką malarza Wojciecha, siostrą poetki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej… » więcej 2022-09-26, godz. 18:53 Paweł Smoleński - "Królowe Mogadiszu" [ROZMOWA] "Głód idzie. Nic sobie nie robi z bólu i tragedii, które nieuchronnie sprowadza. Najprawdziwszy i tak rozpanoszony, że nie wywołuje nawet łez (...) W opowiadaniu… » więcej 2022-09-11, godz. 19:50 "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". Rozmowa z autorką [POSŁUCHAJ] Wielki twórca, wielki egoista i egocentryk. Rząd dusz przyciągnął wielozłożonością osobowości i absolutnym geniuszem artystycznym. W jego haremie znalazły… » więcej
56789