Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Niezwykła sceneria Cmentarza Centralnego. [Fot. Małgorzata Frymus]
Niezwykła sceneria Cmentarza Centralnego. [Fot. Małgorzata Frymus]
Widowiskiem „Tym, którzy nie powrócili z morza…" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Opera na Zamku oddała hołd ludziom morza, których morze zabrało na wieczną wachtę.

W tym roku Jerzy Wołosiuk dyrektor artystyczny Opery na Zamku wraz z orkiestrą Opery i solistka Ewa Olszewska wykonali Symfonię pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. To jedno z najsłynniejszych dzieł muzycznych II połowy XX wieku. Symfonia składa się w trzech części, w każdej pojawia się motyw matki cierpiącej po śmierci dziecka.

Pierwszą część Symfonii kompozytor opiera na piętnastowiecznej pieśni religijnej - Lamencie świętokrzyskim. W drugiej części Górecki wykorzystał słowa wyryte przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace" w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 r. Trzecie ogniwo to śląska piosenka ludowa o zrozpaczonej matce poszukującej syna zabitego w jednym z powstań śląskich.

Koncert tradycyjnie poprzedził ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. Muzyce towarzyszył gra świateł.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-08-26, godz. 02:06 Piotr Dumała i jego "Koniec świata?" [ROZMOWA] Na chwilę wracamy do Ińska. Tegoroczne Lato Filmowe gościło wiele znakomitości. Wśród nich był Piotr Dumała ze swoim najnowszym filmem fabularnym „Fin… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Statuetkę dla Vity Marii Drygas odbierała producentka filmu "Danger Zone" Vita Żelakevicute W konkurencyjnym świecie turystyki niewiele jest dzisiaj doświadczeń, które są nieosiągalne. „Danger Zone” zagłębia się w świat turystyki wojennej… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Agata Kulesza w Ińsku Agata Kulesza znana aktorka teatralna i filmowa była gościem specjalnym 51. Ińskiego Lata Filmowego. Na festiwalu przedpremierowo pokazywano film Adriana Panka… » więcej 2024-08-18, godz. 20:00 Podsumowanie 51.Ińskiego Lata Filmowego Złote rybki czyli nagrody Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Jak co roku jury składające się z kilkunastu widzów Festiwalu przyznaje nagrodę w dwóch kategoriach:… » więcej 2024-08-18, godz. 19:30 Trio Animato | „W Chinach przyjmowano nas z niezwykłymi honorami...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Założona w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającą grupą kameralną w Szczecinie. Od wielu lat zespół kontynuuje dzieło Mistrza… » więcej 2024-08-12, godz. 18:30 W piątek wystartowało Ińskie Lato Filmowe [RELACJA] Po raz 51. W ińsku rozpoczęło Lato Filmowe. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Bohdan Kowalski – ówczesny… » więcej 2024-08-13, godz. 13:22 Szczecińscy aktorzy w filmie Tobiasa Lenela [ROZMOWA] Maria Dąbrowska, Beata Zygarlicka, Katarzyna Nowak, Adrianna Janowska-Moniuszko, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski i Mateusz Wiśniewski - to szczecińscy… » więcej 2024-08-12, godz. 18:06 Finał Markowego Festiwalu [RELACJA] Niedziela, 11 sierpnia to ostatni dzień Markowego Festiwalu. Jeszcze tylko spotkanie z wybitnym aktorem, Andrzejem Sewerynem o 17, a o 19-tej kolejny koncert… » więcej 2024-08-06, godz. 17:24 Kulturalny Szczecin od strony wody - czyli Trochę kultury na regatach [Część druga] Pisarze, księgarze, aktorzy, żeglarze, przewodnicy miejscy oraz miłośnicy Szczecina - oni wszyscy odwiedzili studio Radia Szczecin w Morskim Centrum Nauki… » więcej 2024-08-06, godz. 13:45 Kulturalny Szczecin od strony wody - czyli Trochę kultury na regatach [Część pierwsza] Pisarze, aktorzy, przewodnicy miejscy, muzycy, artyści fotograficy i artyści performatywni... Wszyscy kochający Szczecin, Odrę i Bałtyk (bo jak wiadomo Szczecin… » więcej
12345