Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Kadr z filmu "Johannes Quistorp" reż. Helena Kwiatkowska.
Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet.
Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało się wiele osób. Całość zrealizowała dziennikarka Helena Kwiatkowska, za dźwięk odpowiadał Dariusz Kabaciński, za zdjęcia Bartosz Jurgiewicz, inicjatorką działań była Dorota Pundyk, a w postać XIX wiecznego przedsiębiorcy i filantropa wcielił się aktor Konrad Pawicki.

Bohater filmu „Johannes Quistorp" był przedsiębiorcą i filantropem. Założył m.in. fabrykę cementu portlandzkiego w Lubinie oraz cegielnię parową na Skolwinie. Był także założycielem spółki budowlanej i inicjatorem powstania nowych dzielnic Szczecina. Majątek, który zdobył przekazywał na cele charytatywne, także na rozwój Szczecina. Właśnie rodzinie Quistorpów Szczecin zawdzięcza miedzy innymi Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy.

Quistorp też fundatorem zakładu opiekuńczego „Bethanien" dla osób w podeszłym wieku. Otwarcie kompleksu, przy obecnej ulicy Wawrzyniaka, nastąpiło w listopadzie 1869 roku. Johannes zmarł 9 maja 1899 roku. Członkowie rodu Quistorpów zostali pochowani na cmentarzu utworzonym na terenie tego zakładu.

Film zrealizowano w ramach projektu „Johannes Quistorp - przedsiębiorca i filantrop. Odkrywanie historii biznesu zaangażowanego społecznie na Pomorzu Zachodnim" i został sfinansowany ze środków publicznych z programu Interreg.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z twórcami filmu Kadr z filmu "Johannes Quistorp" .
 

Zobacz także

2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej 2024-01-07, godz. 14:50 Weronika Włodarczyk ze Złotym Medalem Międzynardowego Konkursu w Bonn [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Weronika Włodarczyk swoją artystyczną drogę rozpoczynała od turniejów tańca towarzyskiego oraz uczestnictwa w koncertach i pokazach kołobrzeskiego Zespołu… » więcej 2024-01-02, godz. 00:16 Podsumowanie roku 2023 w kulturze [POSŁUCHAJ] Za nami skok w Nowy Rok. Ale zanim na dobre się zacznie, spróbujmy raz jeszcze spojrzeć wstecz - co było piękne, ważne, mądre w szczecińskiej (i nie tylko)… » więcej 2024-01-01, godz. 15:30 Muzyczne wydarzenia 2023 roku w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Rok 2023 przebiegał w Szczecinie pod hasłem wielu jubileuszy. 75-lecie obchodziła Orkiestra Symfoniczna, 70. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, 70. Chór… » więcej 2023-12-24, godz. 22:00 "Transcende te ipsum" - uczta dla czytających [ROZMOWA] Kraków, 17 stycznia 1963 Redakcja miesięcznika „Ty i Ja” Warszawa W zeszycie styczniowym miesięcznika „Ty i Ja” przeczytałem wiersz "Lotowa"… » więcej 2023-12-24, godz. 18:00 Paweł Osuchowski o świętach, kolędowaniu i Bachu [ROZMOWA] Paweł Osuchowski - muzyk, dyrygent, krytyk muzyczny i propagator muzyki dawnej do Szczecina przyjechał ponad 20 lat temu. Od samego początku z Urszulą Stawicką… » więcej 2023-12-24, godz. 18:37 Święta w Kossakówce [ROZMOWA] Rafał Podraza - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, biograf i cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, córki Wojciecha Kossaka (słynnego malarza z okresu… » więcej 2023-12-24, godz. 20:19 Andrzej Tomczak o czasie oczekiwania na cud [ROZMOWA] Do wigilijnego stołu w Radiu Szczecin dosiadł się artysta-malarz, Andrzej Tomczak. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Jest… » więcej
1112131415