Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Marek Stelar (fot. Bartosz Pussak)
Marek Stelar (fot. Bartosz Pussak)
Szczecińska księgarnia „Mandala” pękała wczoraj w szwach. Czytelników na spotkanie przyciągnęła najnowsza książka Marka Stelara „Ptasznik”. Jest to pierwsza część nowej serii kryminałów autora bestsellerów.
„Ptasznik” to bardzo dobrze skonstruowana opowieść o trudnej relacji ojca i syna. Pisarz kolejny raz sięga do uniwersalnego problemu odpowiedzialności dzieci za winy rodziców. Akcję powieści Stelar osadził w Szczecinie i na terenie Niemiec. Tym razem wybrał jednak nie pomorskie miasteczka tylko Łużyce.

Marek Stelar, a właściwie Maciej Biernawski, to jeden z najpopularniejszych szczecińskich pisarzy. Debiutował 10 lat temu, powieścią „Rykoszet”. W ubiegłym roku otrzymał najważniejsze wyróżnienie dla autorów kryminałów w Polsce, czyli Nagrodę Wielkiego Kalibru 2023. Jury wyróżniło powieść „Krzywda”.
Stelar przede wszystkim kryminały, ale w swoim dorobki ma także książki dla dzieci, opowiadania i komedie. Z Markiem Stelarem rozmawia Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-11-20, godz. 01:21 Kocie oko” Michała Dłużaka [ROZMOWA] Z wykształcenia socjolog, z zawodu informatyk, z zamiłowania ogrodnik. Miłośnik kotów, nie tylko czarnych. Bibliofil uwielbiający swoją bibliotekę. Właśnie… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym. Podcasty, seriale audio, a przede wszystkim reportaże artystyczne - nad tymi wszystkimi formami opowieści dźwiękowej, w swojej książce "Dźwięk bez fikcji… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 "Facetom nic do tego" Malwina Kozłowska i Sylwia Trojanowska "Facetom nic do tego" to druga, wspólna książka Malwiny Kozłowskiej i Sylwii Trojanowskiej. Pierwsza "Facetom wstęp wzbroniony" ukazała się kilka miesięcy… » więcej 2023-09-12, godz. 10:41 "Najważniejsze to przeżyć" - nowa książka Ałbeny Grabowskiej [ROZMOWA] Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze… II wojna… » więcej 2023-09-12, godz. 10:38 "Rok, w którym zmieniły się mapy" - tłumaczenie Anna Klingofer-Szostakowska [ROZMOWA] Rok 1999, Sorrento w Australii. Na mapie życia jedenastoletniej Fred zmienia się niemalże wszystko. Do Sorrento, gdzie mieszka, przybywa duża grupa albańskich… » więcej 2023-08-27, godz. 21:41 "Samotne oceany" Pauliny Reiter [POSŁUCHAJ] „Nie chciałam być sławna, chciałam być pierwsza." W 1976 roku żeglarka, kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła w rejs. W ciągu dwóch lat samotnie… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 Skandalista od "Pana Samochodzika" Jarosława Molendy [ROZMOWA] Konformista, autor paszkwili ukrywający się pod pseudonimem. „Żarliwy komunista” z zamiłowania i współpracownik służby bezpieczeństwa z wyboru. Nie… » więcej 2023-07-17, godz. 01:21 Milan Kundera. Nieznośny ciężar śmierci [WSPOMNIENIE] „Moją życiową ambicją było połączenie najwyższej powagi pytania z najwyższą lekkością formy. Połączenie frywolnej formy i poważnego tematu od… » więcej 2023-07-09, godz. 23:05 "Pamiątkowe rupiecie" - poszerzone wydanie biografii Wisławy Szymborskiej na jej 100. urodziny [ROZMOWA] "Pamiątkowe rupiecie" - jak czytamy na okładce książki - "pierwsza, pełna biografia poetki jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Florka i inne Królewny. [ROZMOWA] „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” i seria „Florka. Z pamiętnika Ryjówki” - to jedne z jej najbardziej popularnych i najczęściej nagradzanych… » więcej
23456