Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów.

W poniedziałek na deskach Teatru Polskiego został zaprezentowany monodram z udziałem znakomitego Łukasza Lewandowskiego "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka.
"Historia Jakuba" inspirowana jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz katolicki dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków.
Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.

„Historia Jakuba” to forma przygotowana specjalnie dla Łukasza Lewandowskiego przez Tadeusza Słobodzianka. Autor przepisał swój dramat, który był wcześniej realizowany w dużej obsadzie na scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie, w reżyserii Ondreja Spišáka. Za kreację Mariana/Jakuba w tym spektaklu Łukasz Lewandowski otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA oraz wyróżnienie aktorskie na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Innym ważnym wydarzeniem Festiwalu była debata na temat "Polskiego kształtu dialogu. Rozmowa o biografii i twórczości Józefa Tischnera", z udziałem m.in. profesora Tadeusza Gadacza i biografa Tischnera, Wojciecha Bonowicza.

Wydarzeniom festiwalowym - organizowanym przez Teatr Polski, Uniwersytet Szczeciński, Morskie Centrum Nauki przy współpracy z Klasztorem Dominikanów i Parafią Ewangelicko-Augsburską - przysłuchiwała się Małgorzata Frymus.
Tadeusz Słobodzianek o "Historii Jakuba" w rozmowie z Małgorzatą Fymus
Wojciech Bonowicz o Tischnerze w rozmowie z Małgorzatą Fymus
 

Zobacz także

2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej 2024-06-02, godz. 14:45 Organy z 1930 roku zabrzmiały na inauguracji Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZD… Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki… » więcej 2024-05-27, godz. 19:25 "Artysta, który szanuje i kocha publiczność". Wiesław Ochman na VOICE and VILLAS w Szczecinie [ROZMOWA] Występował na największych scenach operowych i estradach świata - w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także… » więcej
12345