Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
W południe w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczęły się główne uroczystości 75-lecia wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Żydzi, którzy zginęli w getcie, walczyli za godność i wolność, ale także i za Polskę, bo byli polskimi obywatelami. - Dziś my wszyscy pochylamy nisko głowę przed ich bohaterstwem, męstwem, determinacją i odwagą – mówił prezydent.

- Dziś obchodzone są dwie rocznice; 75. rocznica Powstania w getcie warszawskim oraz 70. rocznica powstania państwa Izrael – przypomniała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Myślę, że te dwa wydarzenia łączy pojęcie odwagi i walki o wolność - powiedziała ambasador. Anna Azari powiedziała, że bohaterowie Powstania w getcie są wzorem także dla współczesnych Żydów.

Powstanie w getcie było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. Walki w getcie trwały od 19 kwietnia do końca maja 1943 roku, choć za datę jego zakończenia uważa się 16 maja, gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackiej w Warszawie.

W czasie zbrojnego zrywu mieszkańców getta znajdowało się w nim ok. 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło, 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pozostałą grupę, około 36 tysięcy Żydów, wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka i innych obozów hitlerowskich Niemiec.

W Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, oddziale szczecińskim od lat w tym dniu odbywa się spotkanie, podczas którego wspominane jest tamto wydarzenie. O Powstaniu w getcie mówią Teresa Wrońska i Henryk Rajfer z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Róża Król - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie
  • Szymon Pawlak - historyk, koordynator projektów edukacyjnych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • dr Marcin Urynowicz - historyk, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
  • Michał Żakowski - korespondent Polskiego Radia w Izraelu
 

Zobacz także

2021-03-17, godz. 20:10 Możesz być kim chcesz! Barbie Shero 2021 Najlepsza polska młociarka Anita Włodarczyk doczekała się własnej Barbie! Poza lalkami wzorowanymi na znanych postaciach, w kolekcji jest coraz więcej różnorodnych… » więcej 2021-03-16, godz. 21:18 Struktury polskiej branży ciepłowniczej Nie milknie spór o model funkcjonowania branży ciepłowniczej. W tle ekspansja kontrolowanej przez Niemców spółki SEC i miliony dywidendy płynące za Odrę… » więcej 2021-03-16, godz. 21:24 Testy na koronawirusa w dyskontach Testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 schodzą w sklepach na pniu, choć nie dają odpowiedzi na pytania zasadnicze. Co dają tego rodzaju testy? Czy warto… » więcej 2021-03-16, godz. 21:48 Zastrzeżenia do plebiscytu "Telekamery" Laureaci „Telekamer” to niekoniecznie liderzy oglądalności, listy bestsellerów też pomijają najchętniej czytanych. Czy jest jeszcze obszar kultury, niezarażony… » więcej 2021-03-15, godz. 21:37 Płatne testy antygenowe na granicy Polacy wjeżdżający do Meklemburgii muszą zrobić na granicy płatny test antygenowy. Koszt: 20 euro, a dla pracowników transgranicznych – 10. Problem dotyczy… » więcej 2021-03-15, godz. 21:29 Kontrowersje wokół książki "W pustyni i w puszczy" Większość Polaków nie chce, by z listy lektur szkolnych zniknęła powieść Henryka Sienkiewicza - „W pustyni i w puszczy". Taki apel wystosowała jedna… » więcej 2021-03-15, godz. 21:41 Testament - lepiej wcześniej niż za późno Tylko ośmiu na stu Polaków powyżej 45 roku życia napisało testament. Wielu z nas nie wie jakie problemy prawne mogą wynikać z braku takiego dokumentu. Co… » więcej 2021-03-11, godz. 15:52 Stan mediów - debata w Parlamencie Europejskim Przebieg debaty w Parlamencie Europejskim na temat stanu mediów w Polsce rodzi pytanie, czy eurodeputowanym polskiej opozycji idzie o wolność słowa, czy o… » więcej 2021-03-11, godz. 16:04 Ograniczenie operacji i zabiegów planowych Ministerstwo Zdrowia tworzy rezerwy do walki z trzecią falą pandemii, nie znika jednak problem ciężkich chorób niezwiązanych z wirusem. Jaki wpływ na to… » więcej 2021-03-11, godz. 16:21 Jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych? „Jak mówić i pisać o grupach mniejszościach” – to poradnik przygotowany m.in. przez środowiska LGBT pod patronatem Rady Języka Polskiego. Czy Rada… » więcej
166167168169170