Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
W południe w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczęły się główne uroczystości 75-lecia wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Żydzi, którzy zginęli w getcie, walczyli za godność i wolność, ale także i za Polskę, bo byli polskimi obywatelami. - Dziś my wszyscy pochylamy nisko głowę przed ich bohaterstwem, męstwem, determinacją i odwagą – mówił prezydent.

- Dziś obchodzone są dwie rocznice; 75. rocznica Powstania w getcie warszawskim oraz 70. rocznica powstania państwa Izrael – przypomniała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Myślę, że te dwa wydarzenia łączy pojęcie odwagi i walki o wolność - powiedziała ambasador. Anna Azari powiedziała, że bohaterowie Powstania w getcie są wzorem także dla współczesnych Żydów.

Powstanie w getcie było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. Walki w getcie trwały od 19 kwietnia do końca maja 1943 roku, choć za datę jego zakończenia uważa się 16 maja, gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackiej w Warszawie.

W czasie zbrojnego zrywu mieszkańców getta znajdowało się w nim ok. 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło, 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pozostałą grupę, około 36 tysięcy Żydów, wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka i innych obozów hitlerowskich Niemiec.

W Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, oddziale szczecińskim od lat w tym dniu odbywa się spotkanie, podczas którego wspominane jest tamto wydarzenie. O Powstaniu w getcie mówią Teresa Wrońska i Henryk Rajfer z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Róża Król - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie
  • Szymon Pawlak - historyk, koordynator projektów edukacyjnych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • dr Marcin Urynowicz - historyk, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
  • Michał Żakowski - korespondent Polskiego Radia w Izraelu
 

Zobacz także

2021-03-10, godz. 14:38 Losy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej Ponad pół roku - tyle wynoszą opóźnienia w budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Najbardziej zagrożony jest odcinek na trasie Szczecin-Police. Mimo… » więcej 2021-03-10, godz. 14:34 Nieskuteczne odławianie. Coraz więcej dzikich zwierząt w mieście W minionym roku na terenie Szczecina odłowiono lub uśmiercono 355 dzików. Tymczasem zwierząt w mieście jest coraz więcej. Magistrat podpisał kolejną umowę… » więcej 2021-03-10, godz. 14:36 Kryzys Rodziny Królewskiej To największy kryzys w rodzinie królewskiej od lat. Nie milkną echa głośnego wywiadu księcia Harry'ego i Meghan, który podzielił na dwa obozy Brytyjczyków… » więcej 2021-03-09, godz. 19:53 Krytyka planów inwestycyjnych Prawa i Sprawiedliwości Tunel do Świnoujścia, przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny – każda z tych inwestycji firmowanych przez rząd spotkała się z jakąś formą… » więcej 2021-03-09, godz. 19:44 Rewolucja podatkowa w Nowym Polskim Ładzie Kwota wolna od podatku ostro w górę, nieopodatkowana większość emerytur - to zmiany, które mogą znaleźć się w pakiecie zapowiadanego przez rząd Nowego… » więcej 2021-03-09, godz. 19:43 Dyskryminacja kobiet na rynku pracy Z raportu „Rz” wynika, że Polki są dyskryminowane w biznesie i za mało ich np. w zarządach spółek. Nie brakuje też głosów, że podobnie jest w polityce… » więcej 2021-03-08, godz. 21:50 Historyczna pielgrzymka papieża Franciszka To historyczna i najbardziej niebezpieczna wizyta Franciszka. Papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama… » więcej 2021-03-08, godz. 21:42 Niedziele bez handlu - bilans Mijają trzy lata od wprowadzenia ograniczenia handlu, a bilans nowych rozwiązań jest negatywny – uważa Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa i proponuje… » więcej 2021-03-08, godz. 21:34 Walczący z wilkami - czy słusznie? W polskich lasach jest coraz więcej wilków, coraz częściej pojawiają się też informacje, że zagryzają one zwierzęta gospodarskie i psy, ale atakują… » więcej 2021-03-04, godz. 21:36 Granice obrazy uczuć religijnych Sąd uznał, że Matka Boska z tęczą w aureoli nie obraża uczuć religijnych, zaś PO chce usunąć z Kodeksu zapisy o odpowiedzialności karnej za takie czyny… » więcej
167168169170171