Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
W południe w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Getta, rozpoczęły się główne uroczystości 75-lecia wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że Żydzi, którzy zginęli w getcie, walczyli za godność i wolność, ale także i za Polskę, bo byli polskimi obywatelami. - Dziś my wszyscy pochylamy nisko głowę przed ich bohaterstwem, męstwem, determinacją i odwagą – mówił prezydent.

- Dziś obchodzone są dwie rocznice; 75. rocznica Powstania w getcie warszawskim oraz 70. rocznica powstania państwa Izrael – przypomniała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. - Myślę, że te dwa wydarzenia łączy pojęcie odwagi i walki o wolność - powiedziała ambasador. Anna Azari powiedziała, że bohaterowie Powstania w getcie są wzorem także dla współczesnych Żydów.

Powstanie w getcie było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. Walki w getcie trwały od 19 kwietnia do końca maja 1943 roku, choć za datę jego zakończenia uważa się 16 maja, gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackiej w Warszawie.

W czasie zbrojnego zrywu mieszkańców getta znajdowało się w nim ok. 56 tysięcy Żydów. Około 6 tysięcy zginęło, 7 tysięcy zostało zamordowanych przez Niemców na terenie getta w egzekucjach, tyle samo wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Pozostałą grupę, około 36 tysięcy Żydów, wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka i innych obozów hitlerowskich Niemiec.

W Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, oddziale szczecińskim od lat w tym dniu odbywa się spotkanie, podczas którego wspominane jest tamto wydarzenie. O Powstaniu w getcie mówią Teresa Wrońska i Henryk Rajfer z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Róża Król - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie
  • Szymon Pawlak - historyk, koordynator projektów edukacyjnych w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
  • dr Marcin Urynowicz - historyk, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
  • Michał Żakowski - korespondent Polskiego Radia w Izraelu
 

Zobacz także

2021-03-02, godz. 10:30 Akcja w Rymaniu. Jak działały służby? To była trudna i szeroko komentowana interwencja policjantów. W sobotę wieczorem w Rymaniu kobieta wjechała samochodem w budynek stacji paliw. Funkcjonariusze… » więcej 2021-02-25, godz. 21:29 Prokuratura w sprawie Marszałka Grodzkiego 180 przesłuchanych świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych, które mają mieć związek z działalnością szpitala Szczecin-Zdunowo, gdy kierował nim prof. Tomasz… » więcej 2021-02-25, godz. 21:31 Młodzi bardziej lewicowi? Według CBOS, lawinowo rośnie odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych. W liberalno-lewicowych kręgach politycznych - euforia. Czy słusznie? » więcej 2021-02-25, godz. 21:33 Internet pełen błędów językowych „Mój” przez „u” otwarte, „ludzią” zamiast ludziom. Jakie błędy robimy na swoich "fejsach" i twitterach? I dlaczego, z roku na rok, coraz bardziej… » więcej 2021-02-24, godz. 18:52 Covid - nowe obostrzenia i trzecia fala W środę mamy ponad 12 tysięcy nowych zachorowań na koronawirusa. Coraz częściej mówi się o trzeciej fali epidemii, w związku z tym czekają nas nowe obostrzenia… » więcej 2021-02-24, godz. 18:55 Emerytury dla represjonowanych Mija pół roku od kiedy obowiązuje ustawa, dzięki której działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani z powodów politycznych w okresie PRL-u otrzymują… » więcej 2021-02-24, godz. 18:57 Pasje na emeryturze Dokonał niemożliwego i stał się inspiracją dla wielu ludzi na świecie. Przekraczał granice, także własnych słabości. We wtorek świat obiegła informacja… » więcej 2021-02-23, godz. 19:40 Wspomnienie Aleksandra Doby Najsłynniejszy szczeciński podróżnik ostatnich lat – Aleksander Doba nie żyje. 74-letni podróżnik zmarł w poniedziałek w Afryce, po wejściu na górę… » więcej 2021-02-23, godz. 19:44 Mieszkańcy nie chcą wieżowca przy Wszystkich Świętych Mieszkańcy Warszewa protestują, wzrasta temperatura dyskusji w mediach społecznościowych. Inwestor, który kupił działkę w okolicy ulicy Wszystkich Świętych… » więcej 2021-02-23, godz. 20:04 Twarze depresji Ta choroba nie wybiera. Zapadają na nią biedni i bogaci, młodzi i starsi, ludzie sukcesu i przegrani. Depresja. To nie jest chwilowy zły nastrój, smutek czy… » więcej
169170171172173