Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji » ARCHIWUM - 2010 » ARCHIWUM - 2010, maj
Fot. Anna Łukaszek [PR Szczecin]
Fot. Anna Łukaszek [PR Szczecin]
Dziś mówiliśmy m. in. zniszczonych pociągach, które straszą na torach kolejowych w okolicach Kolumba, w Szczecinie. Dlaczego wagony wciąż nie są zezłomowane i stanowią raczej antywizytówkę, i tak już wątpliwej estetycznie dzielnicy, miasta? To wyjaśniał Paweł Ney - rzecznik Intercity.
Poniżej jeden z wielu Państwa sygnałów w tej sprawie - krótki list od pana Piotra:

Witam,
proszę o zainteresowanie się sprawę wagonów kolejowych, stojących na bocznicy (torach) przy ul. Kolumba na wysokości skrzyżowania z ul. Tama Pomorzańska. Stoi tam kilka wagonów, są zdewastowane (graffiti, powybijane szyby, częściowo spalone). Jest to wątpliwa wizytówka naszego miasta, przecież wjeżdżające do Szczecina osoby (w tym pociągi z Berlina) napotykają takie widoki. Na pewno dowiemy się, że to teren PKP itp., ale chyba można by dopełnić formalności i zezłomować te tony żelastwa.

Pozdrawiam, powodzenia
Aby sprawdzić czy przy PKP Intercity zaimprowizowały sobie przy ul. Kolumba nieoficjalne wysypisko zdewastowanych wagonów, wybraliśmy się tam z mikrofonem:

Dlaczego od kilku lat tych obskurnych zdezelowanych pociągów, które stały się szaletem publicznym i noclegownią dla bezdomnych ciągle przybywa? Oraz kiedy w końcu przestaną straszyć? O to pytaliśmy rzecznika PKP Intercity - Pawła Neya.

- W ubiegłym miesiącu daliśmy ogłoszenie, że sprzedajemy 90 wagonów z całej Polski, w tym również te ze Szczecina, powiedział rzecznik.
Rzecznik zrzuca winę na Polskie Koleje Państwowe. Jak twierdzi, wagony są spadkiem po nieistniejącym już przedsiębiorstwie.

Paweł Ney zapewnił jednak, że w ciągu 3 miesięcy wagony znikną z torów przy ul. Kolumba. A my to oczywiście sprawdzimy.
Jak się jednak okazuje nie ma powodów do obaw, uspokaja Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie. - Ciągle monitorujemy sytuację w województwie. Analizujemy pobierane próbki, opracowaliśmy plan na wypadek zagrożenia epidemiologicznego - dodaje rzeczniczka.

Szczegółowe informacje dla powodzian na temat bezpieczeństwa, żywności i wody dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl