Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchacz chciał zapłacić gotówką w Starostwie Powiatowym w Policach. Okazuje się, że jest to niemożliwe. Naszym gościem była Sylwia Turkiewicz ze starostwa.

1 maja drożeją bilety w szczecińskiej komunikacji miejskiej, naszym gościem był rzecznik ZDiTM Kacper Reszczyński, który mówił też o uzupełnieniu brakującego oznakowania na ścieżce rowerowej przy ul. Sobola.

W audycji powróciliśmy do sprawy parkowania przy skrzyżowaniach. Naszym gościem był kierownik referatu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta w Szczecinie Marcin Charęza.

Napisał do nas pan Paweł: "dziś w nocy miał miejsce pożar materiałów z rozbiórki dawnego hotelu Ibis Budget przy Janiszewskiego 2, dawna Reda. Jest to o tyle znamienne, że w ciągu ostatnich paru miesięcy trzykrotnie zgłaszałem na alertszczecin.pl fakt wypalania śmieci przez ekipę rozbiórkową (28 stycznia, 2 lutego, 8 lutego)". W poniedziałek w tej sprawie wypowie się rzeczniczka Straży Miejskiej Joanna Wojtach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na brak spójnego systemu dot. klimatyzacji czy ogrzewania w komunikacji miejskiej: "zwracałem się z pismami do SPA Dąbie ze sprawą zablokowanych okien i zamkniętym dachu przy wyłączonej klimatyzacji. Problem czasami wygląda jeszcze inaczej. Wszystkie okna są odblokowane, pasażerowie je bezmyślnie otwierają przy włączonej klimatyzacji z czego wychodzi na to, że robi się gorący nawiew w pojeździe, bo powietrze z zewnątrz miesza się z powietrzem wewnątrz". Naszym gościem był prezes spółki Włodzimierz Sołtysiak.

Nasz Słuchacz zwrócił uwagę na nowy rodzaj reklam - świecący panel montowany z tyłu pojazdu. Czy to dozwolone? Naszym gościem był Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który mówił też o tym, że od 1 maja maszyniści nie będą już musieli obowiązkowo podawać sygnału dźwiękowego "baczność" przed przejazdami kolejowo-drogowymi, na których znajdują się rogatki albo sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Zmiany komentował też prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek.

Majówka zbliża się wielkimi krokami, nasz Słuchacz pyta o legalność picia alkoholu "pod chmurką". Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach, która mówiła też o deratyzacji: "jest ona obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy nieruchomości. Nienależyte wykonanie tego obowiązku, może spowodować odpowiedzialność za wykroczenie – czyli nałożeniem przez strażnika miejskiego mandatu do 500 zł".

Rusza program "Wygrana Rodzina w Szczecinie", który obejmie kompleksowym wsparciem rodziny z północnych dzielnic naszego miasta, wymagające pomocy w wychowaniu dzieci, borykające się z problemami finansowymi. O szczegółach mówił rzecznik miasta ds. pomocy społecznej Maciej Homis.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Mimo opadów deszczu w ostatnich dniach sytuacja w lasach pod kątem suszy nie poprawiła się. Naszym gościem był Mateusz Bzdęga z Nadleśnictwa Kliniska.

W Szczecinie będzie całodobowy gabinet weterynaryjny, naszym gościem był Leonard Gugała.

Napisała do nas pani Ania: "w sprawie likwidacji obiektów znajdujących się na os. Słonecznym przy ul. Rydla 93. Na tym osiedlu mieszka większość ludzi starszych jest szkoła dużo dzieci. Spółdzielnia Mieszkaniowa Dąb chce wszystko zlikwidować i na tak pięknym miejscu postawić blok mieszkalny". Naszym gościem był prezes SM Dąb Krzysztof Wierzba.

Napisał do nas także pan Tomasz: "weszło nowe prawo - zakaz fotografowania obiektów strategicznych. Teraz tabliczki z zakazem mają umocowanie w prawie. Wcześniej takie tabliczki nic nie znaczyły. Ale ciekawi mnie kilka kwestii. W samochodzie mam kamerkę która rejestruje cały czas drogę i nagrywa. Czy przy takich obiektach muszę wyłączać kamerkę? Co ze street view? Przecież tam zdjęcia są dostępne. Czy google dostanie mandat? Czy każdy może teraz powiesić sobie taką tabliczkę i zakazać fotografowania sklepu czy domu?". Naszym gościem był ekspert do spraw bezpieczeństwa, Wydział Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet w Białymstokuprof. Daniel Boćkowski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Pan Michał zaparkował na ul. Bolesława Śmiałego w szczecińskiej strefie płatnego parkowania, niestety jest tam tzw. czerwona strefa, a nasz Słuchacz wykupił żółtą. Naszym gościem był rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim, który mówił też o podwyżkach dot. parkowania, które wejdą w życie już w przyszłym miesiącu.

"Toaleta to nie śmietnik - powoli rozpoczyna się sezon na 'Nie ruszaj to na Święta', który często kończy się festiwalem 'Zepsuło się, trzeba wyrzucić'. To daje zestawienie dwóch niebezpiecznych zjawisk. Z jednej strony kupujemy i gotujemy za dużo, nadwyrężając portfel, by później nadmiar trafił do toalety, obciążając sieć kanalizacyjną. Wtedy o kłopoty bardzo łatwo. Przypominamy, że nadwyżką potraw warto podzielić się z innymi, na przykład przekazując do Jadłodzielni. Wyrzucanie sałatek czy wylewanie zupy do toalety to najgorsze rozwiązanie" - apeluje szczeciński ZWiK. Naszym gościem była rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.

Nasz Słuchacz "Rowerzysta" zwrócił uwagę na brak oznakowania ścieżki rowerowej przy ul. Sobola. W efekcie kierowcy zrobili sobie z niej parking. Zapytaliśmy o sprawę ZDiTM, czekamy na odpowiedź.

Napisał do nas pan Filip w sprawie: "nieestetycznego słupa, który został ustawiony na środku zabytkowego Placu Grunwaldzkiego w Szczecinie. Obiekt ten wyraźnie szpeci otoczenie – zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki, która rażąco odbiega od charakteru i estetyki tego reprezentacyjnego miejsca. Słup nie tylko zaburza wizualny ład przestrzenny placu, ale stał się również miejscem do wieszania przypadkowych, często nielegalnych ogłoszeń, co potęguje wrażenie bałaganu i zaniedbania". Sprawdzamy, czy służby mogą chociaż zidentyfikować osoby naklejające ogłoszenia.

Napisał do nas pan Łukasz: "niedawno byłem w Międzyzdrojach i doszło do bardzo nieprzyjemnego zdarzenia na głównym pasażu, pomiędzy mną a osobami powiązanymi z grą w 3 kubki. Szedłem sobie pasażem i robiłem jakieś zdjęcia telefonem. Idąc tak natknąłem się właśnie na "3 kubki" ale nie zwracałem na to szczególnej uwagi i szedłem dalej. Nagle podeszło do mnie 2 silnych panów i kazali mi usuwać zdjęcia i mówili że tu jest zakaz robienia zdjęć i nagrywania filmów. Prawdopodobnie myśleli że robiłem zdjęcia temu procederowi - a tak nie było. Po wymianie zdań i gróźb z ich strony odpuścili i ja poszedłem dalej. Czy to jest normalne w Międzyzdrojach?". Naszym gościem była rzeczniczka Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim mł. asp. Katarzyna Jasion.

Nasz Słuchacz mając skierowanie od lekarza rodzinnego poszedł z dzieckiem do lekarza specjalisty, ten odmówił mu wypisania zwolnienia lekarskiego, tłumacząc się kontrolami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Naszym gościem był rzecznik regionalnego oddziału ZUS w Szczecinie Karol Jagielski.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Napisał do nas Słuchacz w sprawie SPP: "parking przy ulicy Rayskiego. Próbując pobrać bilet na krótki darmowy postój parkometr już na początku pokazał mi, że dla mnie już niema darmowego postoju, musiałem zapłacić 1 zł za postój. Kolejnym punktem mojego postoju była ulica Malczewskiego. Już byłem przygotowany na opłatę 1 zł za krótki postój. Ku mojemu zdziwieniu parkometr pokazał mi że mogę pobrać bilet na darmowy postój". Sprawę wyjaśniał rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne Wojciech Jachim, który mówił też o innym przypadkach dot. bezpłatnych 15 minut, a także o wysokich krawężnikach w strefie i miejscach dla niepełnosprawnych przy dworcu kolejowym Szczecin Główny.

Część mieszkańców Radziszewa w gm. Gryfino protestuje przeciwko budowie kolejnych stacji benzynowych przy ul. Ogrodowej. Naszym gościem byli rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk oraz jeden z protestujących, pan Grzegorz.

Nasz Słuchacz kupił soundbar, który jego zdaniem zepsuł się. Sprzedawca i serwis jednak nie uznają wady. Co wtedy? Naszym gościem był Krzysztof Bartnik z biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W audycji powróciliśmy do tematu parkowania w obrębie skrzyżowań - takich miejsc jest sporo w Szczecinie, publikujemy kilka przykładów, kilka podesłał nam pan Grzegorz Gruca ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Naszymi gośćmi byli Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz radny KO z Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Klimatu i Zwierząt w Radzie Miasta Andrzej Radziwinowicz.

Napisał do nas pan Andrzej: "proszę o interwencję w ZDiTM lub właścicieli sieci podziemnej. Coś niedobrego się dzieje na Ku Słońcu przy Księcia Witolda. Asfalt jest pofałdowany i zapadnięty na szerokości dwóch pasów jezdni, zapadnięcie pogłębia się". Naszym gościem był rzecznik ZDiTM Kacper Reszczyński, który mówił też o tym, kiedy zamontowane zostaną windy na kładce przy ul. Hangarowej.

Napisała do nas Słuchaczka w sprawie kolejek przy filii Urzędu Miasta przy ul. Rydla: "stoję właśnie w kolejce i przypominają mi się dawne czasy, gdy byłam dzieckiem. Skoro nie ma możliwości umawiania wizyt przez internet (rejestracja pojazdu) i petenci nie są obsługiwani na bieżąco, to może chociaż ławeczki przed urzędem?".
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji Czas Reakcji odpowiemy na pytanie naszego słuchacza, który zwraca uwagę na problem z rejestracją pojazdów na terenie Goleniowa. Słuchacz zwraca uwagę na opóźnienia i kolejki w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego i pyta czy w związku zaistniałą sytuacją nie można zatrudnić więcej osób do obsługi interesantów. Do sprawy na antenie Radia Szczecin odniosła się sekretarz Powiatu Goleniowskiego Anna Stępień-Buryszek.

W Czasie Reakcji przypomnimy historie Pani Sofiji, młodej kobiety z Ukrainy która od lat nie może wyrobić dowodu tożsamości, który pozwoli jej legalnie i normalnie funkcjonować na terenie naszego kraju. Sofija z rodzicami przyjechała do Polski 11 października 2014 roku w wieku 11 lat. Dziś okazuje się że jako osoba pełnoletnia, aby pozostać w Polsce musi wrócić z rodzicami na Ukrainę i tam w ukraińskiej placówce przejść procedurę weryfikacji tożsamości, po czym dopiero będzie mogła wyrobić dowód osobisty i paszport. O swojej sytuacji Pani Sofija mówiła w Czasie Reakcji w piątek. Wtedy też na naszą antenę zadzwonił konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, który udzielił naszej bohaterce niezbędnych informacji, gdzie i jak skontaktować się z Konsulatem. Dziś w naszej audycji konsul honorowy Ukrainy opowiedział o tym, z jakimi problemami najczęściej do konsulatu w Szczecinie zgłaszają się osoby przyjeżdżające z Ukrainy, są to między innymi oszustwa.

W październiku 2024 roku na schodach budynku przy Alei Wojska Polskiego 46 w Szczecinie gdzie mieści się kultowy Bar "Pasztecik" została zamontowana mozaika która wygrała w konkursie Urzędu Miasta. To jedna z pięciu mozaiek które powstały we współpracy autora Kamila Winnickiego z seniorkami z Domu Kultury Dom Senior na Solwinie. Okazuje się że dzieło trzeba zdemontować na czas remontu schodów. Co na to autor dzieła i właścicielka Baru Pasztecik Bogumiła Polańska?

Za oknami od kilku dni czuć wiosnę. Czy taka słoneczna pogoda i coraz wyższe temperatury utrzymają się na święta i po weekendzie? Na to pytanie odpowiedział Grzegorz Walijewski z IMGW w Warszawie.
Zaprasza Adam Wosik
W Szczecinie będzie więcej defibrylatorów. O szczegółach mówił przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności w Radzie Miasta, radny KO Mateusz Gieryga.

Kilka pytań do rzecznika Szczecińskich Inwestycji Miejskich Piotra Zielińskiego - o harmonogram prac związanych z modernizacją ulic Krzemiennnej i Smoczej, o budowę Trasy Północnej i o bezpieczeństwo kierowców przejeżdżających remontowana Trasą Zamkową.

W czwartek szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji zamknie ulicę Unii Lubelskiej. Dlaczego"? O tym mówiła rzeczniczka spółki Hanna Pieczyńska.

Trwa budowa przy ul. Starzyńskiego, tuż przy Komendzie Wojewódzkiej Policji. Co tam powstanie? O szczegółach mówił przedstawiciel inwestora Arkadiusz Litwiński.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Dziś w Radzie Osiedla Śródmieście Zachód odbędą się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia w Szczecinie nocnej prohibicji. Naszymi gośćmi były wiceprzewodnicząca Rady Anna Marczyńska, a także przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej w Radzie Miasta Szczecina, radna KO Ewa Jasińska, która mówiła, na jakim etapie procedowania jest uchwała "prohibicyjna".

W audycji powróciliśmy do sprawy parkowania - w Szczecinie jest wiele miejsc, gdzie parking jest tuż przy skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych i nie ma ustawowych 10 metrów odległości - np. przy ul. Bł. Królowej Jadwigi. Naszym gościem był członek Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Mobilności, Klimatu i Zwierząt w Radzie Miasta Szczecina, radny PiS Marek Duklanowski, który napisał do nas maila, wskazując na jeszcze jeden wątek: "tam jest moim zdaniem niezła luka w strefie parkowania. Otóż, nikt nie jest w stanie kontrolować 15-minutowego czasu postoju, bo musiałby tam stać patrol Straży Miejskiej przez cały dzień. Zakładam, że ten obszar objęty znakiem B-35 zapełnia się jako pierwszy w ciągu dnia, bo tam parkuje się wtedy kompletnie za darmo łamiąc oczywiście przepis".
Zaprasza Janusz Wilczyński
W związku z remontem Trasy Zamkowej w Szczecinie droga rowerowa została tymczasowo zamknięta. Jest jednak informacja, że aby dostać się na drugą stronę, należy pojechać do Mostu Długiego. W związku z tym napisał do nas słuchacz, który zwraca uwagę że o dziwo ta alternatywa jest zamknięta przez budowę. Jedyną opcją jest zjechanie na jezdnię i jazdę z samochodami. Dla wielu rowerzystów, w tym turystów z Niemiec może stanowić to problem i wyzwanie. Sprawę na naszej antenie wyjaśnił Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

W programie także odpowiedź na prośbę o interwencje kolejnego słuchacza Radia Szczecin, która napisał do nas, że 4 kwietnia ok. godziny 10.45 chciał odebrać list polecony w Urzędzie Poczty Polskiej przy ul. Mickiewicza. Ku jego zdziwieniu lokal był zamknięty, a przed budynkiem na otwarcie oczekiwało kilkanaście osób. Okazało się, że poczta otwarta jest od 11.00, a po jej otwarciu sprawy załatwić można było tylko przy jednym okienku. Na prośbie o otwarcie drugiego stanowiska petenci usłyszeli, że nie jest to możliwe ponieważ "nikogo więcej tu w pracy nie ma". Rzeczniczka Poczty Polskiej - Joanna Trzaska Wieczorek odpowiedziała nam na pytanie o zaistniałą sytuację.

W Czasie Reakcji także historia Pani Sofiji, młodej kobiety z Ukrainy która od lat nie może wyrobić dowodu tożsamości, który pozwoli jej legalnie i normalnie funkcjonować na terenie naszego kraju. Sofija z rodzicami przyjechała do Polski 11 października 2014 roku w wieku 11 lat. Od tamtej pory nigdy nie wyjeżdżała na Ukrainę. Co roku wyrabiała Polski Dokument Podróży jako dokument tożsamości. Dziś okazuje się że jako osoba pełnoletnia, aby pozostać w Polsce musi wrócić z rodzicami na Ukrainę i tam w ukraińskiej placówce przejść procedurę weryfikacji tożsamości, po czym dopiero będzie mogła wyrobić dowód osobisty i paszport. Jak podkreśla Pani Sofija - ze względu na panującą tam sytuację, wojnę i działania zbrojne obawia się podróży na Ukrainę. O swojej historii Pani Sofija opowiedziała w naszej audycji.

Skrócenie kadencji szczecińskich rad osiedlowych z pięciu do trzech lat - to propozycja zmian statutowych zaprezentowana w trakcie posiedzenia Komisji ds. Inicjatyw Obywatelskich rady miasta Szczecin. W proponowanych zmianach znalazł się zapis, który budzi kontrowersje samych radnych rad osiedli. Chodzi m.in. o pięcioprocentowy próg frekwencji przy wyborach do tego gremium. Na ten temat w trakcie audycji głos zabrali Elżbieta Flis, przewodnicząca rady osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka i Marian Adamowicz, przewodniczący rady osiedla Pogodno.

Wielkimi krokami zbliża się duża impreza na Jasnych Błoniach w Szczecinie – Wielkanocny Festyn Charytatywny dla Adasia Orlika! Adaś zmaga się z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD), a jedyną szansą na zatrzymanie choroby jest niezwykle kosztowna terapia genowa w USA. Potrzeba na to jednak astronomicznej kwoty, bo aż 15 milionów złotych. Lek podaje się chłopcom powyżej czwartego roku życia. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 12 kwietnia. A o szczegółach i atrakcjach mówiłą na naszej antenie jedna z współorganizatorek festynu, ciocia Adasia - Aleksandra Pączkowska. By dać szansę swojemu dziecku rodzice Adasia zorganizowali zbiórkę na ten cel w internecie. Trwa ona na portalu siepomaga.pl.j
1234567