Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2019 - Migawka
MIGAWKA-Program z 28.07.19
Kolejny odcinek rozmów o warsztacie fotograficznym z jednym z najbardziej utytułowanych szczecińskich twórców. Oczywiście to tylko przyczynek do dyskusji o kadrowaniu, bo nie da się w ciągu kilkunastu minut przekazać wiedzy, którą zawarto w dziesiątkach publikacji (polecamy oczywiście ich czytanie, samodzielne szukanie wiedzy w internecie też pomoże). Cezary Dubiel wskazuje pewne podstawowe prawidła, jakie mogą nam pomóc w poprawnym komponowaniu obrazu. I to naprawdę działa. Zresztą, niezależnie od większego czy mniejszego talentu (bo jego istnienie jak w każdej sztuce jest oczywistą oczywistością), nawet jeżeli nie czujecie się mistrzami fotografii, to wystarczy zastosować prawidła poprawnego kadrowania, aby bez wstydu pokazywać swoje zdjęcia.
MIGAWKA-Program z 21.07.19
Dzisiaj studio Migawki odwiedziła reprezentacja Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego: Monika Więcław, Magdalena Bednarek, Piotr Wolski, Bodek Macal. A to nie wszyscy członkowie STF-u, którzy wybrali się na organizowane od kilkunastu lat wydarzenie na byłym lotnisku w Kluczewie nieopodal Stargardu. Zdjęcia zobaczycie na profilu Facebookowym Towarzystwa. A że naprawdę udane to fotografie, to i była okazja, żeby porozmawiać o tym, jak się organizować w takich okolicznościach, dlaczego można było "poszaleć" z obróbką w cyfrowej ciemni czy skąd czerpać inspirację do takiej fotografii. O ile słuchacie tej Migawki w dniu premiery, w niedzielę 21 lipca, to dzisiaj jeszcze na własne oczy możecie zobaczyć postapokaliptyczny krajobraz Oldtown.
MIGAWKA-Program z 14.07.19
Dawno już w Migawce nie było audycji poświęconych "technikaliom". Czy raczej, ogólnie mówiąc, wracamy do rozmowy o fotograficznym warsztacie. To zarówno wiedza o działaniu aparatu oraz obiektywów - ale i kwestie związane już z artystycznym wyrazem zdjęcia, kadrowaniem czy kreowaniem obrazu na naszej fotografii. Ciekawe, że pojęcie "głębi ostrości" wiąże się i z jednym i drugim aspektem o którym wspominamy. Bo trzeba opanować sprzęt, żeby w ogóle wiedzieć, w jaki sposób uzyskać dany efekt. No a oczywiście wiąże się to z wyglądem samego naszego kadru. Do rozmowy o warsztacie zaprosiłem jednego z najbardziej utytułowanych szczecińskich fotografików, Cezary Dubiel pewnie w tej roli pojawi się zresztą nie raz.
MIGAWKA-Program z 07.07.19
W tym wydaniu audycji głównie rozmawiamy o fotografii ulicznej. Z angielska zwany "street" ma swoje grono fanów, oczywiście nie brakuje też konkursów dedykowanych temu gatunkowi. Niedawno poznaliśmy laureatów organizowanego w San Francisco 2019 International Street Photography Awards (link bezpośrednio do galerii nagrodzonych i wyróżnionych). Wśród uczestników, których doceniło jury, znalazło się kilku Polaków. I, co już pewnie wywnioskowaliśmy, do studia udało się zaprosić finalistę kategorii Best Street Photograph - Artur Pławski (tu aktualizowany na bieżąco profil na Instagramie) opowiada między innymi o swoich doświadczeniach z kadrami łapanymi nie tylko na ulicy (patrząc chociażby na pracę, która spodobała się jury w San Francisco).