Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Chórzyści CHAPS-u intensywnie przygotowują się do piątkowego jubileuszu [fot.Małgorzata Frymus]
Chórzyści CHAPS-u intensywnie przygotowują się do piątkowego jubileuszu [fot.Małgorzata Frymus]
W listopadzie 1952 roku dwudziestojednoletni ówcześnie student Politechniki Szczecińskiej postanowił założyć chór. Jan Szyrocki – bo o nim mowa – prawdopodobnie nie podejrzewał wtedy, że da początek jednemu z najlepszych zespołów wokalnych w kraju. Założyciel chóru, późniejszy profesor, dyrygent i inicjator niezliczonych wydarzeń i festiwali muzycznych prowadził swój zespół przez ponad pięćdziesiąt lat, co stanowi swoisty ewenement. W październiku 2006 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru został uczeń profesora Szyrockiego – Szymon Wyrzykowski.
CHAPS – najpierw jako Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, a dziś Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (CHAPS ZUT) - koncertował w ponad osiemdziesięciu krajach na czterech kontynentach. Pięciokrotnie zapraszany był do USA, oklaskiwano go w Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile, Indiach, Tajlandii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, na Filipinach i na Kubie, oraz praktycznie w całej Europie. W szerokim repertuarze zespołu znajduje się muzyka różnych epok i stylów, zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. CHAPS zapraszany jest często do prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, takich jak: K. Penderecki, R. Twardowski, J. W. Hawel, A. Koszewski, M. Jasiński. W tym roku chór został wyróżniony prestiżowym tytułem Ambasadora Szczecina.
Jubileusz 60-lecia CHAPS to okazja do prezentacji dorobku artystycznego chóru oraz jego założyciela i Mistrza prof. Jana Szyrockiego. Zapoczątkowane w 2012 roku obchody swój finał znajdują w drugiej połowie października, kiedy to w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się koncert „Requiem” Giuseppe Verdiego (24.10.2014 godz. 19.00) i specjalnie przygotowany na tę okazję galowy koncert a capella (25.10.2014 godz. 18.00) - oba koncerty po dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego - dyrektora artystycznego CHAPS. W przestrzeni wystawowej Filharmonii otwarta zostanie okolicznościowa wystawa (wernisaż 23.10, godz. 17.00), dzięki której każdy będzie miał sposobność zapoznania się z historią chóru i wieloma aspektami jego pracy (zwiedzanie wystawy możliwe jest podczas wydarzeń odbywających się w Filharmonii).
W trakcie długiej historii chóru w jego szeregach znalazło się przeszło 3500 osób – wiele spośród nich zapowiedziało juz swój udział w obchodach jubileuszu oraz uroczystym „Spotkaniu pokoleń”.
Mecenat: Województwo Zachodniopomorskie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Miasto Szczecin
(Autor tekstu: Paweł Gąsowski)
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
56789