Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Prof. Zbigniew Mikołejko, fot. [TRAFO]
Prof. Zbigniew Mikołejko, fot. [TRAFO]
"Konrad Wojtyła jest poetą fascynującym. Mimo całej nowoczesności form, pomysłowości językowej przedestylowanej przez twórczość Białoszewskiego, czyli z różnymi operacjami na języku, podsłuchańcami, narracjami niby potocznymi, kawałkami słów, paradoksami, przy całym tym sicie Białoszewszczyzny, jest to poeta romantyczny" - tak 22 listopada 2019 roku w szczecińskim TRAFO mówił Zbigniew Mikołejko (filozof i historyk religii, eseista, poeta, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie).
Wojtyła promował tam swój pierwszy wybór wierszy zatytułowany "Pod czerwień. 111 wierszy", który zbiera 100 utworów z wszystkich siedmiu dotychczasowych tomów autora. Znaleźć w niej można również 11 premierowych tekstów. Posłowie do tej książki napisał właśnie Mikołejko, który przekonywał, że Konrad Wojtyła to autor ważny, który wymaga starannego oglądu. Jak dodawał: "to jedyny polski poeta swojego pokolenia, który zgłębia tematy najpoważniejsze. To najważniejszy dziś dziedzic polskiego romantyzmu...".
Z prof. Zbigniewem Mikołejko o twórczości Konrada Wojtyły rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2022-11-01, godz. 09:14 "Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji" [POSŁUCHAJ] Od wielu miesięcy Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Nie jest to pierwsza sytuacja w najnowszej historii Polski w której pomagamy osobom uciekającym przed… » więcej 2022-10-09, godz. 15:00 "Szachownica" nowa powieść Leszka Hermana [ROZMOWA] Ciekawostki z życia pomorskiej arystokracji, XIX-wieczne pałace, bale, intrygi i... wampiry – to wszystko w najnowszej książce Leszka Hermana "Szachownica"… » więcej 2022-10-09, godz. 16:29 Danuta Romana Słowik "Deja Vu... 1984" [ROZMOWA] Danuta Romana Słowik jest poetką, prozatorką, animatorką kultury, malarką, członkinią Związku Literatów Polskich. Wychowywała się w Szczecinie. W 1984… » więcej 2022-10-03, godz. 21:33 „Baśnie, bajki i bajeczki (nie tylko) dla dzieci” - Magdalena Samozwaniec Pisarka pochodziła z utalentowanej rodziny Kossaków. Była wnuczką malarza, Juliusza, córką malarza Wojciecha, siostrą poetki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej… » więcej 2022-09-26, godz. 18:53 Paweł Smoleński - "Królowe Mogadiszu" [ROZMOWA] "Głód idzie. Nic sobie nie robi z bólu i tragedii, które nieuchronnie sprowadza. Najprawdziwszy i tak rozpanoszony, że nie wywołuje nawet łez (...) W opowiadaniu… » więcej 2022-09-11, godz. 19:50 "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". Rozmowa z autorką [POSŁUCHAJ] Wielki twórca, wielki egoista i egocentryk. Rząd dusz przyciągnął wielozłożonością osobowości i absolutnym geniuszem artystycznym. W jego haremie znalazły… » więcej 2022-07-10, godz. 15:00 Maciej Świerkocki o nowym tłumaczeniu Jamesa Joyce'a [ROZMOWA] O "Ulissesie" Jamesa Joyce’a i wielu innych książkach opowiadał w tym tygodniu w Szczecinie tłumacz Maciej Świerkocki. Świerkocki, jest autorem najnowszego… » więcej 2022-06-26, godz. 23:40 Marek Stelar - "Ukryci" Stelar, a właściwie Maciej Biernawski, to autor poczytnych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim w Szczecinie. Kilka miesięcy temu opublikował… » więcej 2022-06-19, godz. 21:19 Witold Szabłowski - "Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem" Witold Szabłowski - reportażysta, autor książek: "Zabójca z miasta moreli", "Tańczące niedźwiedzie", "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" oraz… » więcej 2022-06-13, godz. 00:34 Krzysztof Niewrzęda - "Locdown" [ROZMOWA] Właśnie w szczecińskim Wydawnictwie GRANDA ukazał się najnowszy tom poezji Krzysztofa Niewrzędy. Tytuł "Locdown" sugeruje czas powstania utworów, jednak… » więcej
56789