Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Jadwiga Rappé – alt. Fot. [Andrzej Świetlik, comons.wikimedia.org.]
Jadwiga Rappé – alt. Fot. [Andrzej Świetlik, comons.wikimedia.org.]
W 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały jego cztery „Litanie Ostrobramskie”. Wśród solistów wystąpiła jedna z najwybitniejszych śpiewaczek na świecie Jadwiga Rappé (alt), uczennica słynnej prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Artysza.

Jest śpiewaczką operową i oratoryjno-kantatową wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności. Dysponuje również ogromnym repertuarem pieśniarskim. W swoim repertuarze posiada wszystkie Dzieła Gustava Mahlera z partiami pisanymi na głos altowy. Jest zapraszana do prawykonań utworów współczesnych, jak m.in. „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego, „Missa pro pace” Wojciecha Kilara, czy „Czarodziejska Góra” Pawła Mykietyna.

Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii „Pierścień Nibelunga” Ryszarda Wagnera. Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych m.in. w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, czy w Grand Theatre w Genewie. Z wielkim powodzeniem wykonała też partie Gei w „Daphne” i Klitemnestry w „Elektrze” Ryszarda Straussa m.in. na scenach Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu.

Dyskografia śpiewaczki obejmuje 52 płyty nagrane dla wiodących wytwórni na świecie. Wiele nagrań z jej udziałem uzyskało prestiżowe nagrody i wyróżnienia m.in. „Grammy” i „Orphee d'Or”.

Jadwiga Rappé jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Gdański. Po koncercie chętnie mówiła m.in. o swojej pracy artystycznej.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jadwigą Rappé
 

Zobacz także

2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej
34567