Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sandra Rumolino – "Maria". Fot. [Alejandro Rumolino]
Sandra Rumolino – "Maria". Fot. [Alejandro Rumolino]
Jeśli szukać tego jednego, szczególnego dzieła w dorobku Astora Piazzolli, które w sposób jednoznaczny ugruntowałoby jego niekwestionowane miejsce w panteonie największych indywidualności muzyki XX wieku, to bezspornie tym dziełem jest "Maria de Buenos Aires". Jedni mówią, że jest to opera złożona z tang, milong utrzymana w głównym nurcie tango nuevo, inni, że to operetka rozpisana na emocje, ludzkie pasje, słabości i … miłość, oparta na frazach zakazanego, brudnego tańca. Sam Piazzolla mówił, że tytułowa Maria to personifikacja samego Buenos Aires, miasta tyle samo pięknego, co kryjącego w sobie również mroczne zaułki.

Dzięki Astorowi Piazzolli tango ze świata profanum trafiło do świata sacrum. Wielka w tym zasługa Nadii Boulanger, paryskiej kompozytorki, u której Piazzolla studiował. To ona przekonała go do poświęcenia się nowemu gatunkowi, jakim było właśnie tango nuevo. Po powrocie z Paryża do Argentyny, w 1966 roku rozpoczął owocną współpracę z poetą Horacio Ferrerem, w wyniku której powstała operita "Maria de Buenos Aires".

Dzieło wystawione będzie w Teatrze "Pleciuga" Szczecinie 4 i 5 stycznia 2020 roku dzięki Krzysztofowi Meisingerowi – gitarzyście, który nie tylko zinstrumentował na nowo "Marię", ale również podjął się kierownictwa artystycznego i reżyserii spektaklu. Na jednej scenie wystąpią z nim argentyńscy artyści, Sandra Rumolino i Valentin Diego Flores oraz Bronisław Wrocławski, znany m.in. z kreacji Edwarda Sztyca w kultowym filmie "Vabank II". W role drugoplanowe wcielą się Elżbieta Donimirska i Wiesław Orłowski z Teatru Polskiego w Szczecinie, a kompozycje Piazzolli wykona "AstorArte Ensemble" złożony z polskich instrumentalistów. O opericie Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires" mówi Krzysztof Meisinger.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Meisingerem
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456