Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Laureatami IX edycji konkursu Nagrody "Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego zostało w tym roku czterech znakomitych artystów, dwóch pochodzi z Koszalina i dwóch ze Szczecina.
Prof. Andrzej Cwojdziński jest najbardziej znanym i mającym największy dorobek koszalińskim kompozytorem. Jest inicjatorem i animatorem znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizatorem życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Drugim laureatem nagrody jest pochodzący także z Koszalina znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski - okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka "spektakularnego", a jego interpretacje "zapierającymi dech w piersiach".
Mateusz Kowalski jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował w z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą "2nd EuroStrings International Competition". Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.
Dwaj kolejni laureaci to Marek Czasnojć i Lex Drewiński.
Marek Czasnojć jest dziennikarzem, fotoreporterem, artystą fotografikiem. Autorem ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za indywidualność, pasję i rozwój fotografii na Pomorzu Zachodnim, a także mistrzostwo i profesjonalizm w trakcie kilkudziesięcioletniej pracy fotoreportera.
Prof. dr hab. Lex Drewiński to artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za unikatowy dorobek artystyczny oraz za budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu w Polsce i na świecie.
Małgorzacie Frymus udało się porozmawiać z Lexem Drewińskim i Markiem Czasnojciem.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
45678